Полуницю вирощують багато городників, це одна з перших ягід на нашому столі. Але, щоб отримувати стабільний та багатий врожай полуниці, потрібно добре її доглядати.
Особливо, потрібно приділити їй увагу, після збору врожаю. В цей період кущ полуниці починає розростатися, формуються нові ріжки, зростають вуса з новими розетками, посилюються та закладаються нові квітконоси, які будуть плодоносити в наступному році.
Тому, потрібно провести санітарне прибирання на ділянці полуниці:
-
- Прибрати всі підозрілі кущі, листя, вуса, які можуть захворіти чи заразити сусідні кущі;
- Прибрати всі рослинні останки, мульчу, бур’яни, старі гілки, все винести за територію та спалити;
- Міжряддя розпушують та кущі обгортають землею;
- Провести обробку кущів полуниці фунгіцидами, акарицидами та інсектицидами;
- Підживити рослини мінеральними добривами з обов’язковим додаванням мікроелементів. Норма на 1 кв. м. 30 грамів добрива;
- Регулярно проводити поливи, не допускати пересихання ґрунту, бажано, встановити крапельний полив;
- Кущі полуниці потрібно замульчувати свіжоскошеним сіном та різними свіжими рослинними останками.
Підживлення полуниці в липні.
Підгодовують рослини спеціальним добривом, яке можна придбати в крамниці. Хлористого калію застосовувати на полуниці не рекомендують. Також, можна підживити торішнім гноєм, просто розсипавши його поверху грядки у міжряддях. Структура ґрунту поліпшиться та стане родючою.
Вносять для підживлення розведений водою курячий послід у пропорції 1:15.
Роботи по догляду за полуницею в серпні.
У серпні проводять такі ж роботи по догляду за рослинами, що й у липні та ще декілька додаткових:
-
- зрізати вуса на відстані 10 см від куща;
- обрізати листя, залишивши молоде та серцевину (ріжки);
- нові та сильні розетки пересаджують на нову ділянку, всі інші розетки прибирають;
- провести профілактичну обробку рослин від шкідливих комах, грибкових та інших хвороб полуниці;
- підгодувати кущі полуниці для збільшення морозостійкості.
Підживлення полуниці в серпні.
Для підгодовування в цей період потрібно взяти комплексні добрива, до складу яких входять азот – 1 частина, фосфор – 2 частини та калій – 4 частини. З органічного добрива беруть гранульований кінський перегній, перепрілий перегній, борошно кісткове та торф. Мінеральне та органічне добриво не змішують.
На зимівлю рослини вкривають мульчею або нетканим укривним матеріалом.
Проведення робіт по догляду за полуницею ремонтантною або нейтрального світового дня.
Така полуниця може весь час плодоносити з невеликими перервами. Тому, цьому виду полуниці потрібен особливий догляд.
Регулярно проводиться видалення пошкоджених листків, кущів, квітконосів та залишають на кущі вуса першого порядку. Їх відразу укоріняють в підготовлені стаканчики для подальшого перенесення на закладку нової ділянки.
Поливи потрібно проводити більш часті, але не рясні, використовують теплу воду. Ґрунт не повинен пересихати, але не бути дуже зволоженим або заболоченим. Тому, що корені відразу почнуть підгнивати. Добрива мають бути калійні та азотні. Якщо проводиться підготовка ґрунту для висадки молодих рослин, потрібно внести фосфорні добрива.
Не можна залишати кущі з квітконосами в зиму, потрібно зрізати їх та накрити ділянку спеціальним укривним нетканим матеріалом, який зможе захистити рослини у сильні морози.
Ремонтантні сорти полуниці мають короткий проміжок життя, через два роки рослину міняють на нову – молоду. У деяких сортів не відбувається утворення вусів, а щоб розмножити їх, потрібне насіння.
Кращим періодом для закладання нової ділянки полуниці, вважають, липень чи серпень, щоб вони могли до осені прижитися та легко перенести зимівлю.
Ще є незвичайний спосіб вирощування ремонтантної полуниці – це шпалерний, колонний чи тунельний. Захист рослин такий же як і для стандартних сортів – це зняття рослини на підготовлену ділянку та укриття її нетканим агроволокном. Так само вкривають полуницю й в тунелях.
В теплі осінні дні, укривний матеріал підіймається з боків для кращої циркуляції повітря.
Якщо ретельно та дбайливо доглядати за полуницею, то можна отримати добрий врожай смачних, ароматних та великого розміру ягід.