Щоб не втратити урожай під час літньої спеки, слід дотримуватися цих порад.

Незвичайна спека обернулася для багатьох з нас важким випробуванням.

Раз прийом, два прийом

Основних прийомів, які городник може використовувати для порятунку рослин від спеки, два: забезпечити їх водою і притінити. (Який прекрасний привід похвалити себе тому, хто вчасно придбав поливну систему, а крапельний полив — тим більше!)

Перший, добре відомий прийом економного водопостачання — це «адресна роздача», тобто полив в борозни або лунки, безпосередньо під корінь. Другий — підтримання ґрунту в розпушеному стані, щоб він краще вбирав вологу і менше її віддавав; чим більше в ґрунті пір, тим краще. Частина води, що надійшла з поливом, випаровується рослиною: це транспірація, а частина йде прямо з поверхні землі; ці втрати скорочує мульчування (торф, сіно, трав’яна січка, тирса). Шар матеріалу для мульчування не повинен бути товстим: 3-7 см, щоб не прів і не горів, інформує Ukr.Media.

Можна притінити рослини. Залежно від їх розміру та кількості використовують вербові гілочки, сітку від комах, імпровізовані ширми; головне, щоб тінь була ажурною, а прикриття не ускладнювало повітрообміну.

Не переборщити!

У дні нестерпної спеки, здається скільки не поливай, багато не буде. Але це не так. Один з мінусів рясного поливу — те, що він вимиває поживні речовини. Виходить, що людина старанно лила воду, кабачки і огірки жодного разу не зів’яли, а потім листя зблідло, а плодоношення майже припинилося — голод! Друге — це утворення кірки. Особливо «забиває» землю потужний струмінь зі шланга. Щоденні поливи невеликими дозами небажані, тому що рослини спочатку забирають воду з більш глибоких шарів, а ми її не заповнюємо, зволожуючи тільки верхній. Так ми стимулюємо розвиток молодих активних корінців близько до поверхні ґрунту, який може швидко пересихати. Через тиждень на спеці в такому режимі можна виявити, що рослини в’януть без щоденного поливу, а ми самі в цьому винні. Полив в лунки по 3-5 літрів з наступним розпушуванням краще забезпечить вологою і вимагає менше зусиль.



Ось що доведеться поливати кожен день — це рослини в контейнерах. Варто дозволити земляного кому висохнути, як він починає пропускати воду, вбираючи лише малу її частину. Відновити здатність ґрунту вбирати і утримувати воду після того, як він пересох, набагато важче, ніж поливати своєчасно. Допомогти позбавитися від поливу нон-стоп може установка піддону або резервуара, з якого вода повільно сочилася б (наприклад, фляга з-під води з підібраним за розміром отвором у кришці).

А як не згадати ще раз добрим словом крапельний полив, який ґрунт не промиває від корисних солей, і на потрібну глибину може промочити, і утворенню кірки не сприяє.

Теплиці — на провітрювання

Якщо просто неба спека, то як вижити в теплиці і рослинам, і людям? Ледь отримавши дорогоцінну воду, листя і листочки її старанно випаровують, створюючи навколо себе вологі тропіки. Як борються з перегрівами в теплицях в південних краях, де більше 30 в тіні — звичайне літо? Правильно, оббризкують покрівлю вапном (крейдою).

Природно, використовують всі можливості для провітрювання. Стане в нагоді і вентилятор. У жарких країнах застосовують навіть такі системи, в яких повітря проганяють через «мокру стінку».

Необхідно забезпечити рух повітря, тому що застійне вологе тепле повітря — справжній рай для багатьох шкідливих бактерій і грибів, годувати яких в плани більшості з нас явно не входить.



Коріння не турбувати!

Навіть прополювання в таку погоду вимагає обережності. І мова не тільки про те, щоб зайвою ретельністю в польових роботах не довести себе до теплового удару. Треба на якийсь час відмовитися від усіх прийомів, якими можна травмувати коріння, порушити його контакт з ґрунтом. Якщо пропущено момент для прополювання дрібних бур’янів і вони вже майже порівнялися з капустою та огірками, рішуче, одномоментне видалення «нахлібників» може нашкодити городнім рослинам, які вже звикли до їх захисту від сонця. Можна зрубати сапкою основну, загрозливу масу і залишити «огріхи», які дають невелику тінь.

Не помилився той, хто посадив в цьому році теплолюбні рослини: не тільки огірки, але і перці з баклажанами, які розкошують і в середніх широтах, і північніше.