Шпаргалка для господарів — основні правила догляду за малиною влітку.

Зібрати врожай вітамінних ягід — що може бути краще! Без нашої допомоги в посушливу погоду ягідники або не вижили б, або просто існували, не розкривши свій потенціал. Малина — дуже вдячна, корисна і відносно невибаглива ягода. Що ж необхідно робити, щоб малина змогла подарувати щедрий і смачний урожай, навіть в суху погоду?

Мульчування

Цей прийом — основа правильного догляду за плантацією. Замульчована ділянка оптимізує відразу кілька інших операцій — полив, розпушування, захист від бур’янів, економить час і працю садівника, а також його засоби (захисні препарати, воду, електроенергію), інформує Ukr.Media.

Полив без мульчування ґрунту практично марний, волога одразу випаровується, потрібно поливати знову і знову.

Під мульчею, навпаки, довго утримується необхідна рослинам волога, ґрунт не перегрівається і не пересихає. Нема потреби прополювати міжряддя, оскільки мульчований шар пригнічує ріст бур’янів.

Рихлити ґрунт теж не потрібно, бо під мульчею створені райські умови для підземних жителів — дощових черв’яків. Вони проробляють ходи в верхньому шарі ґрунту, і земля стає розсипчастою — «дихає».

У цьому сенс розпушування — наситити кореневу систему рослин повітрям. Без мульчування земля пересихає і ущільнюється, а дощові черв’яки йдуть у більш глибокі шари ґрунту, туди, де ще залишилася волога.

Чи потрібні шпалери для малини?

В цьому нема потреби:

  • По-перше, треба підібрати сорти малини штамбового типу з пагонами, які не гнуться.
  • По-друге, розташовуйте ряди малини через 1,3-1,5 м, і на цій відстані вони легко утримуються, спираючись одна на одну.
  • І по-третє, якщо гілка під вагою врожаю опуститься, то вона торкнеться чистої соломи. Ягоди залишаться сухими і чистими, поки їх не зберуть. Під час дозрівання ягід збирайте урожай через день.

Полив

Полив здійснюється по-старому, дощуванням. Щоб виростити хороший посадковий матеріал, необхідно поливати всю площу ділянки.

Наша порада:

У похмуру погоду це можна робити в будь-який час доби, а в дуже теплі і сонячні дні — тільки після 18.00.Найбільш напружений час — липень-серпень, коли необхідно ретельно поливати город. Часто неглибокий полив-«змочування» у цьому випадку не підходить, краще поливати рідше, але ґрунтовніше.

Головне, щоб волога, що надходить зверху, з’єдналася з тією, що надходить з глибоких шарів ґрунту. Як тільки листя починає згортатися, тобто захищатися від випаровування, терміново починають полив.

Обрізка

Пагони сортів літнього плодоношення взимку, в гарну погоду, вкорочуємо до 1-1,2 м у висоту. На здерев’янілих пагонах, які перезимували, навесні зростуть латерали, на яких сформується урожай. До осені вони самі поступово жовкнуть і відмирають, а нові зелені стебла дерев’яніють і будуть визначати урожай майбутнього року.

Не вимагають обрізки сорти штамбового типу, так звані «малинові дерева», бо урожай у них формується в верхівковій частині пагонів.

Вкоротити у них втечу — означає відсунути плодоношення на більш пізні терміни (серпень-вересень), коли сформується урожай на бічних пагонах. Таким способом можна регулювати терміни плодоношення та дозрівання урожаю.

Ремонтантні сорти малини дають два врожаї за сезон — літній (червень-липень) та осінній (вересень-жовтень). Але ми вважаємо за краще вирощувати їх на однорічних пагонах. Потрібно 1 раз в кінці сезону вирізати до рівня землі і спалювати всі пагони, стебла.

Цей спосіб вирощування екологічно чистий, він не залишає можливості шкідникам і збудникам хвороб перезимувати. А в наступному році примірники шкідників, які вижили, не встигають пошкодити молоді чисті пагони, тому що протягом сезону потрібно проводити 1-2 профілактичні обробки хімпрепаратами.

Захист

Головне — захистити насадження від стеблової галиці, яку в народі називають малиновим комариком. Якщо її ігнорувати, вона може погубити половину врожаю.

Цей шкідник відкладає в стебла малини личинки, які харчуються камбіальним м’яким шаром всередині стебла, від чого на ньому утворюється здуття. У цьому місці пагони легко ламаються, позбавляючи нас врожаю.

Наша порада:

Боротьбу з галицею треба проводити щорічно, регулярно оглядаючи пагони. Гали вирізують секатором, відступивши від них на 2 см вниз і вгору, вирізану частину втечі спалюють.Підживлення

  • Протягом сезону підгодівлі можна не робити, якщо один-два рази на рік розсипати на плантації перегній (10-15 кг на 1 кв. метр).
  • Якщо ж органічні добрива недоступні, роблять перше підживлення селітрою.
  • Друге і наступні 1-2 підживлення — нітроамофоскою, розсипаючи її в міжряддях (з розрахунку 30-40 г на 1 кв. метр).

Наша порада:

Розсипати мінеральні добрива необхідно по пролитому, вологому грунті, щоб із-за високої концентрації сухих речовин не постраждали від опіків молоді корінці.

Шпаргалка для господарів — основні правила догляду за малиною влітку.