Сьогодні 14 серпня – Маковія, Медовий Спас. Що категорично не можна робити

Медовий Спас (він же Маковей) – це одне з найважливіших християнських свят. Щороку Медовий Спас відзначають 14 серпня. В це свято, люди традиційно йдуть до церкви, де освячують букети, мед, фрукти і т.д, так як після цього вони стають цілющими.

14 серпня у храмах святять воду, літні трави, квіти і мак. У букетах-маковійчиках зазвичай є літні квіти і трави: чорнобривці, барвінок, айстри, жоржини, гвоздики, базилік, м’ята, чебрець, любисток, полин, деревій тощо. Але обов’язково в маковійчику мали бути стиглі голівки маку.

А, наприклад, на Житомирщині в букет додавали моркву, качани кукурудзи, горох, квасолю, кріп. Жителі Черкащини святили вінок із квітів і колосків зі свічкою, щоб і господарство процвітало.

На Поділлі святили снопи із трав і овочів, з якими обходили будинки, двори та городи, щоб наступний рік був урожайним.

Освяченими маковійчиками вдома прикрашали образи і зберігали до весни, використовуючи за потребою в якості оберегів та зілля. Весною мак сіяли в городі, а квіти на Благовіщення дівчата вплітали у волосся.



Також на Маковія святили свіжозібраний мед у стільниках, а після цього їм щедро пригощалися.

Ще на це свято обов’язково святиться вода в річках, озерах, колодязях та інших водоймах. Вона вважається цілющою і цінується не менше на Стрітенську воду.

Спаси – народна назва першої половини серпня за старим стилем, коли відзначаються три Спаса – Медовий, Яблучний і Горіховий. Саме з Першого, Медового Спаса починається Успенський піст. На Медовий Спас (Маковій) існує багато традицій і заборон, про які ми розповімо далі.

Медовим Спас назвали не просто так. Раніше саме в цей день наші пращури починали збирати мед з пасік, стільники у вуликах до цього часу зазвичай вже наповнені. Потім всі збиралися біля водойм, їли мед, співали пісні і в цілому проводили разом час. Також обов’язково пекли вироби з маком. Варто також згадати, чому Медовий Спас в народі називають Маковеєм. Історія пов’язана з братами Маккавеями, які прийняли мученицьку смеpть за віру.

Що не можна робити:

14 серпня – церковне свято Маковея, а це значить, що є певні заборони, які в цей день потрібно строго дотримуватися.

На Медовий Спас закінчується літо, тому 14 серпня не можна купатися, як і на день Іллі, так як можна потοнути або захвоpіти. За логічними міркуваннями, ночі вже ставали прохолодними, тому вода починала “цвісти”, що могло викликати різні хвоpоби.

У цей день починається строгий Успенський піст, тому потрібно дотримуватися правил харчування.



На Маковея не можна голосно говорити, шумно святкувати, так як бджоли погано реагують (а в цей же день збирали мед).

На Маковея не можна сваритися, лаятися або бажати кому або зла, інакше негатив повернеться бумерангом.

У цей день не можна працювати і прибирати в будинку: подібні справи краще завершити напередодні.

Сьогодні 14 серпня – Маковія, Медовий Спас. Що категорично не можна робити