Сьогодні велике свято — Різдво Пресвятої Богородиці. Як правильно провести його

21 вересня відзначається велике двунадесяте свято Різдва Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.

Раніше Різдво Пресвятої Богородиці відзначали цілих два тижні, передає Ukr.Media. 21 вересня 2019 року православні християни відзначають велике свято – Різдво Пресвятої Богородиці або Другу (Малою) Пречисту. Це свято відноситься до числа дванадесятих (дванадцять найважливіших після Пасхи свят).

У кожній сім’ї на честь цього свята прийнято накривати великий стіл. Наші предки вважали, що чим багатша господиня підготуватися до Різдва Пресвятої Богородиці, тим щедрішим буде урожай на наступний рік. Тому не забудьте віддати данину природі, поклавши на стіл кошик з яблуками, грушами, сливами, виноградом. Якщо урожай був великим, це свято раніше відзначали цілих два тижні.

Різдво Пресвятої Богородиці: історія

У часи, коли люди дійшли до морального занепаду, і щоб не допустити погибелі роду людського, Бог дає світу для порятунку Пречисту Діву Марію. Ту, Яка являє собою джерело чистоти і святості, Ту, через Яку прийде у світ Бог, щоб врятувати всіх спраглих порятунку.

Вона народилася в місті Назареті, що в сім’ї праведних Іоакима і Анни. Батьки Її були благочестиві за життя і за походженням з благородного роду – Іоаким з роду пророка і царя Давида, Анна з роду первосвященика Аарона.



Вони, вже досягнувши вельми похилого віку, не мали дітей. Але, вірячи в милосердя Боже, не втрачаючи надії, молили Бога про дарування їм дитини. І дали обітницю Богові, якщо буде у них дитя, присвятити його на служіння Богу. «Але Господь не виконував їх бажання. Чому? Необхідно було, щоб заспокоїлися людські пристрасті. Іоаким і Анна, не маючи дітей, були людьми досить заможними. Вони мали свої стада, свої поля і просили у Бога, щоб Господь дав їм чадо. Багато працювали вони, але все своє життя присвячували молитви і служіння ближньому. Тому багато було роздано маєтків, пожертвувань, милостині. Праведна Анна, як і кожна жінка, бажала відчути радість материнства. Кожна жінка чекає, щоб виголосив її дитина найніжніше в світі слово – «мама». Тобто продовження людського роду і пам’ять їх в рід і рід», – зазначив митрополит.

У юдеїв ж бути бездітними вважалося покаранням Божим за гріхи. «Трохи ми тут зупинимося. Чому так страшно було іудеям не мати дітей? Тому що кожен чекав у своєму роді, у своєму коліні пришестя Месії. Що ось від мого роду, мого коліна повинен народитися Спаситель. Тому, коли багато хто говорить, що євреї не знали, що має народитися Христос, – це не так. Вони знали! Тому що знали, що якщо немає у них дитину, отже не може народитися в їх роду Христос», – розповів настоятель лаври.

І праведні Іоаким і Анна терпіли ганьбу від оточуючих. Одного разу Іоаким приніс в Єрусалимський храм жертву Богові, але первосвященик не прийняв її, сказавши Якиму, що він недостойний внаслідок його бездітності. Йоаким подався у пустелю і там зі сльозами молив Бога про дарування дитяти. Дізналася про те, що трапилося Анна, сумуючи в серці своєму, молила Бога про милість і милосердя Господнє. Господь почув їх… Архангел Гавриїл приніс цій сім’ї радісну звістку, що у них народиться Преблагословенна Дочка, через Яку прийде спасіння всьому світу.

«Цією великою подією – Різдвом Пречистої Діви Марії – Господь дає нам можливість зрозуміти, що Бог не в силі, а в правді.

І де закінчується людське зусилля, коли людина приходить до нестями, тоді Господь виконує те, що було роковано Богом і Його благодатним Святим промислом. Благочестиві люди завжди бачать у всьому Божий промисел і Божу руку. Господь дає подружжю (Іоакиму і Анні) дар молитви виконання. Просіть – і дасться вам», – підкреслив митрополит Павло.

Виповнюється пророцтво. Народжується Пречиста Діва Марія. Щасливі батьки зібрали всіх родичів, друзів, знайомих.

«Звичайно, всі були в подиві, адже неплодство Анни було дозволено вже в старості. Але історія знала подібні приклади: колись Бог дозволив неплодство Сари, дружини патріарха Авраама, пізніше буде народження Предтечі і Хрестителя Івана у престарілих батьків – Захарії і Єлисавети (сестри праведної Анни), який сповістить про майбутні події спасіння роду людського», – нагадав Владика Павло.

Народжена дитина, Діва Марія, жила в любові батьків. Незважаючи на досить похилий вік, праведна Анна мала дитину грудьми і раділа, і дякувала в молитві Бога, що Господь відібрав у них безчестя в народі. Тому паплюження і здивування у людей закінчилося, почалася нова епоха. «А я б сказав, що настала нова ера для майбутньої християнської Церкви – Різдво Божої Матері. Що ж сталося? Сталося і трапляється наше з вами спасіння», – підкреслив митрополит.

І додав: «У мене особливе слово до батьків. Часто кажуть: ми завели дитину… Людина рече безумний у серці своїм. Дитину не заводять! Дитина дається Богом – як найбільший дар, як образ кохання двох людей і народжується подібне їм третє. І те, як зачинають дитину, так і протікає життя у цих людей. Так, батьки, вже втративши надію, що у них буде дитина – впадають у відчай. І, як приклад надії на милість Божу – батьки Пресвятої Богородиці – Іоаким і Анна. Прошу і благаю вас, дорогі брати і сестри, ніколи не кажіть: «ми заведемо дитину». Заводять худобу, заводять домашніх тварин, а Господь послав вам відраду і втіху бути батьками.



Ставитеся зі страхом і трепетом до події зачаття дітей. Як ви зачнете, що ви вкладете в душу немовляти, такий плід.

Ми бачимо XX століття, і до чого він привів – до всіх відбуваються нині катаклізмів. Тому що погано удобренном ґрунті був влаштований посівний матеріал людського життя. Яка була пропаганда, яке було приниження Церкви і все це на вимпелах з гаслами і транспарантами. Не краще ситуація і сьогодні. Тому у неблагородних, неблагодатних, гріховних батьків народжуються гріховні діти, і передається це потомство із покоління в покоління. Ще багато батьки будуть пожинати ці страшні плоди, які сьогодні є у нашому суспільстві. Який ґрунт – такий і плід. Який посів – така й жнива. Ми бачимо яка праведне життя була у Іоакима і Анни. Тут був посів молитви, тут була усвідомлена любов, з молодих років молитва і в похилому віці Господь показав виконання їх бажання. Тому свято Різдва Божої Матері – це початок нашого з вами спасіння. Божа Матір є нам прикладом, як потрібно себе вести в отроцтві, в молоді роки і протягом усього життя. А Іоаким і Анна – це яскравий приклад для всіх батьків, як потрібно виховувати дітей. Не собою повинні займатися батьки, не приділяти собі час, а здійснювати молитву, робити жертвоприношення для свого немовляти. А жертвопринесення – це є молитва, любов, вчення дитини Заповідям Господнім».

Він підкреслив, що не няні повинні займатися дітьми, а мама з татом повинні відчути материнство та батьківство. «На перший погляд здається, що головне – це забезпечити дитину матеріальними благами, щоб він ні в чому не потребував. А тут задумайтеся, а чи щасливий ваша дитина, маючи все, але не маючи батьківської любові? В розкоші і багатстві самотні діти виростають егоїстами. Не мають любові в дитинстві, вони самі не можуть любити. І батьки, бачачи свого підростаючого дитини зухвалим, грубим, замкнутим в собі… не розуміють, чого йому не вистачає. А все просто – дітям не потрібні ваші гроші, дітям не потрібні ваші курорти, моря – дітям потрібна батьківська і материнська любов. «Сина, даждь мі твоє серце», – сказав Господь до всього людства. Тому Різдво Божої Матері – це яскравий приклад, як треба жити, як треба творити справи милосердя і якими повинні бути батьки», – заявив наостанок митрополит Павло.

Що ні в якому разі не можна робити в день Різдва Пресвятої Богородиці:

Не займайтеся важкою фізичною працею: залиште на потім роботу по дому, саду і городі;

Коли ви сядете всією сім’єю за стіл, на підлогу не можна змітати крихти. Якщо після їжі залишався хліб, його давали домашнім тваринам.

Не можна також сваритися з близькими і конфліктувати з оточуючими (якщо ситуація близька до критичної, спробуйте вирішити будь-які спірні моменти мирним шляхом);

У день Різдва Пресвятої Богородиці у вас повинні бути чисті помисли. Не підвищуйте голос на близьких людей – це гріх. Також не можна бажати іншого зла або думати про когось погано.



В цей день дотримується посту: не дозволено вживати м’ясо та алкоголь.

Пам’ятайте, це свято варто починати з походу в храми або церкви на молитву. Після цього обов’язково привітайте своїх близьких і сходіть в гості до родичів.