28 серпня, православний світ відзначає день Успіння Пресвятої Богородиці. До свята християни дотримуються суворого посту. Свято має один день предсвяткування та дев’ять днів постсвяткування. Предсвяткування – це дні перед великим святом, коли на богослужіннях вже лунають проповіді про майбутню подію. А постсвяткування – це дні після завершення свята.
Якщо свято Успіння Божої Матері припадає на середу або п’ятницю, можна вживати рибні страви, бо розговіння відбувається наступного дня. А якщо свято припадає на інші дні тижня, тоді посту немає.
Як та коли померла мати Ісуса Христа достеменно невідомо. Як каже Новий Завіт, Марію забрав до себе один з учнів Христа. Багато хто писав, що Діву Марію тілесно забрав Господь на небеса. За три дні до її смерті вона побачила Архангела Гавриїла, який приніс звістку про майбутнє Успіння. Тоді вона була в Єрусалимі й пророцтво здійснилося. Коли свята померла, апостоли поховали їх в Гефсиманії поряд з батьками та чоловіком. Через два дні Фома, який не з’явився в момент поховання, захотів побачити труну. Її відкрили, але тіла Марії в ній не було.
Свято з’явилося при візантійському імператорі Маврикій. До цього його відзначали лише в Константинополі, а потім свято стало загальноцерковним. На іконі Богородиця зображена по центру, лежачі на смертному одрі, а біля неї стоять апостоли. Позаду зображений Ісус з душею Пречистої, яка зображена у вигляді немовляти.
На фресці з церкви Святої Софії зображені апостоли, що знаходяться зверху, які летять до помираючої Марії на хмарах.
На іншому “хмарному успінні” зображено півкруг неба та золоті зірки, а янголи забирають душу святої. Це образ знаходиться в Третьяківській галереї. Найчастіше біля ложа Богоматері намальовані одна або декілька палаючих свічок, символізуючи молитви Всевишньому.