Страсний тиждень відзначається за сім днів до Дня Великодня – Воскресіння Ісуса Христа. Кожен день тижня має значення та традиції.
Великий понеділок.
За Старим Завітом, Йосипа продали рідні брати в рабство. Після свого звільнення він панував над Єгиптом. Священнослужителі розповідають, що Ісус в понеділок прокляв безплідну смоковницю, яка символізує нерозкаяну душу.
У Великий понеділок в храмах люди займаються виготовлення спеціального масла, яке потрібне для помазання після обряду хрещення. Також, цей день називається Чистим понеділком, бо сьогодні наводять лад в оселі, миють підлогу, перуть білизну, ходять в лазню, лагодять зламане, білять стіни та стелі, позбавляються від мотлоху, працюють на городі й доглядають за худобою.
Раніше селяни збирали деревний попіл, щоб одужати від хвороб, а також, позбутися пристріту та псування.
У Великий понеділок проводять обряд із срібною монетою, яку кидають у воду, а за два дні вмиваються нею, щоб примножити достаток та здоров’я в будинку.
Категорично забороняється влаштовувати веселощі в цей день. Забороняються сварки, образи, побажання зла іншим, вінчання, одруження, походи на цвинтар, зустріч гостей вдома, вживання спиртних напоїв та проведення галасливих заходів.
Під час Страсного тижня посилюється піст. В понеділок дозволяється сухоїдіння та деякі рослинні олії. Забороняється вживати м’ясо, рибу та молочні продукти.
Сьогодні проводять обряд ворожіння. Дівчатам слід вранці подивитися у вікно, хто першим пройде по вулиці. Чоловік – до успіху та щастя, жінка – до негараздів, кіт – до покращення матеріального становища, а собака – до смутку та туги.
Народні прикмети в цей день.
Вранці сонячно – до щедрого врожаю влітку.
Верба цвіте – заморозків можна більше не чекати.
Чутно спів зозулі – незабаром потеплішає.