Вересень: справи, які обов’язково потрібно зробити на городі

Із закінченням літа у садівників клопоту лише додається — нехай на вулиці все холодніше, гаряча пора триває.

Ось вже у кого немає часу сумувати про літо, що минає, так це у дачників. Адже попереду ще стільки справ! Клопоту вистачить до самого листопада. А поки що обов’язково треба встигнути зробити у вересні, інформує Ukr.Media.

Захищаємо

Холодні ночі з підвищеною вологістю повітря — норма для вересня, але для теплолюбних рослин вони небезпечні. Щоб захистити грядки, поливайте їх вечорами теплою, прогрітою на сонці водою і як можна раніше накрийте плівкою, натягнувши її на дуги, або просто накиньте на грядки легкий нетканий білий матеріал, притиснувши його до землі дошками. Останній варіант ефективніше, бо не викликає конденсації вологи і не потребує провітрювання.

Підтримувати потрібний мікроклімат в закритій теплиці можна, включаючи на ніч лампочку, запалюючи пару свічок або поміщаючи туди розпечені цеглини.

Дбаємо про капусту

Короткочасні заморозки і холодні ночі їй не шкодять. Більш того, у цвітної капусти при помірно прохолодній погоді утворюються більш великі і щільні головки. Якщо ж вони не встигли сформуватися, то в кінці вересня капусту витягують з ґрунту, зберігаючи земляний ком і не пошкоджуючи листя, і прикопують в теплицях або парниках, які звільнилися, або зберігаємо просто в підвалі.У білоголової капусти зі сформованими побілілими качанами для запобігання їх розтріскування надривають коріння. Це легше зробити, обхопивши качан обома руками біля основи і повернувши в одну зі сторін або просто різко притиснувши до землі.

Морква легко витримує зниження температури до -4 градусів, проте краще прибрати її до перших сильних заморозків, а ще раніше — буряк, ріпу, редьку.

Збираємо та садимо

У першій половині місяця знімають яблука осінніх сортів. Щоб вони довше зберігалися, краще робити це вранці. Потім плоди обертають газетним або пергаментним папером і зберігають у холодильнику або в підвалі на полицях.

Саме час провести профілактику парші, якщо вона стала вашим головним болем в цьому сезоні. Щоб знищити спори цього захворювання, зберіть усі пошкоджені плоди та глибоко їх закопайте, а після збору врожаю — в третій декаді вересня — обприскайте листя 4%-ним розчином сечовини. Опале листя зберіть і теж закопайте.

На початку місяця дозріває врожай обліпихи, в кінці — аронії та калини. Їх ягоди краще зібрати відразу ж, як тільки вони розм’якшаться і досягнуть інтенсивно-темного забарвлення.

Найкращий час для посадки чорної і червоної смородини, аґрусу, жимолості — третя декада вересня, коли встановлюється прохолодна погода. Обліпиху висаджувати восени не можна — вона не приживеться!

Не забуваємо про квіти

В першій декаді висаджують крокуси і проліски, в середині вересня — нарциси, а в другій половині місяця — тюльпани, підібравши для них добре освітлену, захищену від північного вітру ділянку з легким, родючим супіщаним ґрунтом.

Великі цибулини поглиблюють на 15-18 см, середні і дрібні розташовують ближче до поверхні ґрунту, на відстані 15-25 см одну від одної.

Перекопуємо ґрунт

Вересень — найкращий час для перекопування, а також для підготовки посадкових ям і грядок для весняних посівів.Граблями повністю зберіть бадилля, згнилі плоди та інші рослинні залишки. Підсушіть їх, спаліть і глибоко закопайте. Видаліть бур’яни, обов’язково з корінням, і теж спаліть.

Перекопування проводять садовими вилами, остаточно видаляючи бур’яни, а також личинок дротяників і травневого жука. При цьому ґрунт не розрівнюють, великі земляні грудки не розбивають.

Пристовбурові круги під деревами і чагарниками перекопують, намагаючись не пошкодити поверхневі корені. Відразу ж вносять компост і фосфорно-калійні добрива, деревну золу.

Вересень: справи, які обов’язково потрібно зробити на городі