Весняний догляд за кімнатними рослинами: основні правила яких слід дотримуватися

На що потрібно звернути увагу і які заходи вжити, щоб рослини були здоровими, цвіли, розмножувалися і радували.

З наближенням весни кімнатні рослини поступово виходять зі стану спокою і рушають у ріст. Адже вже в лютому день стає відчутно довшим, а сонце пригріває зовсім по-весняному. Як допомогти квітам прокинутися і підготувати їх до періоду вегетації? На що потрібно звернути увагу і які заходи вжити, щоб рослини були здоровими, цвіли, розмножувалися і радували?

Освітлення навесні

Весна часто приходить несподівано і різко — після похмурих зимових днів раптом визирає яскраве сонце і починає палити нещадно. У цей час важливо забезпечити кімнатним рослинам поступове пробудження. Якщо квіти стоять на сонячному підвіконні, їм необхідно притінення, навіть якщо це сонцелюбиві рослини, інформує Ukr.Media.

В ясний день сонячні промені прогріють не лише скло, але й підвіконня, а при працюючих батареях температура повітря може значно піднятися, що сильно ускладнить життя рослин. Якщо є можливість, то квіти краще прибрати в достатньо освітлене місце, але подалі від прямих сонячних променів.

Обрізка і омолодження

Багато кімнатних рослин взимку продовжують рости. Нестача світла в зимовий час плачевно позначається на зовнішньому вигляді деяких квітів — пагони їх витягуються, а листя бліднуть або частково осипаються. Весна — саме час навести такі екземпляри в порядок.

Довгі пагони багатьох рослин можна і навіть потрібно вкоротити, надаючи кущам або деревцям правильну форму. Добре реагують на обрізку ліани. Пагони сингоніум, хойі і багатьох інших рослин за зиму сильно витягуються, надаючи рослині неохайний вигляд. Укорочення таких пагонів допоможе квітці наростити нову зелену масу і повернути колишню пишність.

Це відноситься не тільки до ліан. Фікуси, бугенвілії, пеларгонії, традесканція і багато інших квітучих і декоративно-листяних кімнатних рослин відносяться до обрізання вельми позитивно. Винятком є рослини, у яких цвітіння відбувається на перезимувалих пагонах — таким квітам суцільна обрізка протипоказана. Можна лише злегка підкоригувати пагони, якщо це необхідно.

Багатьом старим рослинам можуть знадобитися омолоджуючі процедури і їх теж краще всього проводити навесні. Для одних омолодження буде полягати у сильній обрізці — зазвичай, це дорослі рослини, саджанці, які втратили форму. А такі квіти, як, наприклад, старий Рео або хлорофітум не омолодити ніякими обрізками. Доводиться заміняти старий екземпляр на укорінений відводок. Навесні дітки приживаються дуже добре і через короткий проміжок часу перетворюються в красиві доглянуті рослини.

Пересадка

Кращий час для пересадки кімнатних квітів березень-квітень. Пересадка, насамперед, необхідна молодим рослинам, адже рушаючи в зростання, коренева система зажадає більше простору і поживних речовин. Тому для молодих рослин потрібна ємність побільше, і новий родючий грунт. Дорослі рослини, які добре перезимували, не потребують щорічної пересадки. Для них досить замінити верхній шар землі — це дасть можливість пересаджувати квіти один раз на два-три роки.

Багато кімнатних рослин погано переносять зиму — сухе тепле повітря від приладів опалення і, часто, холодні підвіконня позначаються не кращим чином. Листя жовтіє і опадає, і самі рослини виглядають пригніченими. Такі екземпляри пересаджують передусім.

Якщо є підозра на перелив, то, пересаджуючи, необхідно очистити коріння від старого грунту і промити їх у слабкому розчині марганцівки, після чого посадити в чистий горщик зі свіжою землею.

Не варто пересаджувати квітучі рослини. Нічого страшного не трапиться, якщо орхідеї, припізнілий декабрист, гібіскус або павловський будуть пересаджені після цвітіння — на початку літа.

В кінці лютого-початку березня дістають з прохолодних сховищ бульби і цибулини. Часто до цього часу на бульбах з’являються перші боуньки. Такі рослини розсаджують в контейнери з грунтом, зволожують і ставлять на світле вікно. Глоксинії, кали, цикламен, кислиця кімнатна, деякі види бегоній, прокидаючись навесні, зажадають до себе певної уваги. Щоб бульби рушили в зростання, необхідна певна вологість ґрунту, але переливи у цей час небезпечні, тому до поливу потрібно поставитись з повною відповідальністю.Поливи і підживлення

Рослинам, які пробуджуються, потрібні збільшені поливи, але краще це робити поступово. Вода для будь-яких квітів повинна бути м’яка, кімнатної температури. Цією ж водою можна і обприскувати рослини, але тільки ті, яким це потрібно.

У березні зазвичай починають підживлення кімнатних рослин. Винятком з правила є пересаджені квіти. Новий грунт містить все необхідне для харчування, тому після пересадки про підгодівлю на місяць можна забути.

Вибираючи добриво, важливо звертати увагу, для яких квітів призначений той чи інший препарат. Декоративно-листяним і красиво квітучим рослинам потрібні різні склади. Азот сприяє швидкому росту пагонів, а калій і фосфор — формуванню бутонів і пишному цвітінню. Тому краще всього купувати спеціальне добриво для конкретних квітів і дотримуватися рекомендацій в інструкції до препарату.

А вибір їх величезний — і порошкові, і таблетки, і рідкі. А спеціально для тих, хто дуже зайнятий, придумали добрива палички — вставив в землю і забув.

Розмноження — живцювання, поділ, посів насіння

Розмноження для захоплених квітникарів — найцікавіший етап у вирощуванні кімнатних рослин. І цим теж краще всього займатися навесні, адже саме в цей час відбувається пробудження рослин, і вкорінюються, приживаються, вони теж краще всього в цей час. Під час омолоджувальної обрізки деяких рослин можна заготовити черешки. Для цього зрізані пагони ділять на частини так, щоб на кожній було не менше 2-3 міжвузля.

При весняній пересадки багато дорослих рослин можна розділити і отримати молоді саджанці. Таким способом легше всього розмножуються аглаонема, папороті, рео, аспарагус, фіалки, більбергія і багато інших рослин.

Розмноження листом, укорінення частини листка, повітряні відводки і посів насіння — для кожної рослини свій спосіб розмноження, але майже для всіх оптимальний час, звичайно, весна.