Видалення зелених пагонів винограду: як правильно та навіщо це робити

Весною після пробудження винограду й появи молодої порослі необхідно провести важливу зелену операцію по формуванню виноградника.

Роботи проводяться по видаленню непотрібних пагонів на лозах, а також ослаблених, не квітуючих, виламка зайвих при формуванні з однієї бруньки двох чи трьох пагонів.

Формування виноградного куща.

Восени перед укриттям виноградну лозу обрізають, формуючи рукав на майбутній рік. Залишають максимальну кількість вічок на випадок якщо лоза підмерзне чи випріє взимку.

Як правильно видалити зайві пагони на лозі.

Зазвичай у досвідчених садоводів виноград добре зимує, бо людина вже має досвід по укриттю його на зиму. Тому, навесні прокидаються майже всі вічка на лозі. Щоб кущ не перевантажити, варто прибрати непотрібні пагони, але тоді коли вони відростуть на висоту близько 5-10 см. Для цього не потрібно застосовувати секатор, їх можна легко виломати руками.

Першими виламують ослаблені, без грон та двійні чи трійні утворення.

Щоб дізнатися, яка стрілка є безплідною, зверніть увагу на те чи є на ній вусик, бо після утворення першого вусика, грона вже ця стрілка не сформує, адже вона безплідна.

Якщо з одного вічка виросло дві чи три стрілки, то варто залишити одну добре сформовану та потужну, а інші видаляють.

Залишають двійників у тому випадку, коли на лозі погано перезимували вічка й на лозі утворилося мало стрілок.

Якщо на малій відстані проросло кілька стрілок, то залиште крайні, а всередині видаліть.

На дорослому кущі нормально буде якщо залишиться близько 8-12 стрілок на 1 п. м. виноградній лозі плодоношення.

До 5 років на лозі варто залишати: в 1-й рік з двома стрілками, на 2-й рік 4-6 стрілок, на 3-й рік збільшують у 2-3 рази кількість стрілок, роблячи це аж до 5-го року.

П’ятирічний – це вже дорослий кущ, тому в подальшому його житті залишають однакову кількість стрілок, в середньому 30-50 штук.

Головною умовою при формуванні кущів винограду — це видалення всіх пагонів на нижній частині куща, але за 20 см. нижче до першої шпалери. Залиште в цьому місці сильну стрілку, яка буде сучком заміщення на наступний рік.

При перевантаженні виноградника врожаєм, в наступному році залиште менше пагонів, щоб кущ зміг відновитися.