Купуючи саджанці, варто скористатися цими знаннями.
Чи є серед ваших знайомих досвідчений садівник, який зможе допомогти з вибором якісних саджанців? Пощастило! А ми допоможемо тим, хто може розраховувати тільки на себе, інформує Ukr.Media.
Про важливість посадки саду говорить хоча б усім відома фраза про три найголовніші речі, які кожен чоловік повинен зробити у своєму житті. Пам’ятаєте, окрім будинку, який він зобов’язаний побудувати, і сина, якого йому необхідно виростити, чоловік повинен посадити дерево? З будинком і сином простіше: там допоможе дружина. А ось як вибрати правильні саджанці? Тут спробуємо прийти на допомогу ми.
Ознаки південних саджанців
Однією з причин того, що висаджений вами молодий сад не пережив першої ж зими, може бути неправильний вибір саджанця. Ви придбали здорове, сильне, гарне деревце, але, як виявилося, це був південний гість. Наша зима була йому не до душі — він не зміг винести сильного морозу і загинув. Як не помилитися з вибором і відрізнити «південців» від місцевих саджанців?
Однорічний приріст
Видати південного «мігранта» може однорічний приріст — пагон, що виріс за один вегетаційний період. У місцевих дерев він буде набагато менший. Наприклад, у груші він не повинен перевищити 1 м, а у яблуні він менший — лише 60 см. Якщо ж його довжина більша, перед вами, швидше за все, саджанець, вирощений у південних регіонах або країнах. Від його придбання варто відмовитися, тому що це деревце не має найголовнішої якості — зимостійкості. А без цього в умовах середньої смуги не обійтися.
Високі однорічні саджанці
Ще одна хитрість недобросовісних продавців — це продаж високих південних однорічних саджанців замість 3-4-річних дерев. Саджанці, що зростають кілька років, досить легко впізнати: у них вже є гілки другого, третього і четвертого порядку.
Автомобільні номерні знаки
Вказати на місце, звідки був привезений саджанець, може номерний знак автомобіля, з якого продають дерева. Якщо це номери з південних регіонів, то дерева привезені, швидше за все, звідти, а не з найближчого розплідника.
Як правильно вибрати саджанці плодових дерев
Існують певні правила, які допоможуть вам не помилитися з вибором дерев для майбутнього саду.
Вибирати краще одно- або дворічні саджанці
Ці дерева менш болісно переносять пересадку, у порівнянні з своїми більш дорослими побратимами. Не варто купуватися на зовнішній вигляд трьох — або чотирирічного деревця. Так, воно більш високе, більш сильне і т. д. Однак йому набагато складніше буде прижитися. Під час викопування частина коріння з великою ймовірністю пошкодиться, тому даний процес — значний стрес для рослини. В результаті однорічний саджанець почне рости швидше, він наздожене і навіть пережене в розвитку більш доросле дерево.
Звертайте увагу на зовнішній вигляд дерева
Згідно зі стандартами, однорічні нерозгалужені (ті, що не мають бічних гілок) саджанці зерняткових культур (яблуня, груша) повинні бути заввишки близько метра і мати діаметр стовбура близько 1 см. Трохи вищими — до 1,5 м — мають бути кісточкові рослини. Довжина кореневої системи за такої висоти дорівнює приблизно 30 см.
Чим більший саджанець, тим могутнішою повинна бути у нього коренева система. Непропорційно мале коріння свідчить про те, що у досить дорослого дерева під час викопування обрубали багато корінців. Від придбання в цьому випадку краще відмовитися, адже коріння — це головне, на що варто звертати увагу, купуючи саджанці.
Слід пам’ятати, що основа будь-якого саджанця — коріння. Саме на нього треба дивитися в першу чергу. Крім усього перерахованого вище, коріння не має бути сухим і млявим. У здорового дерева воно світле і з зовнішнього боку, і на зрізі. Ніяких плям, наростів і т. п. на кореневій системі не має бути.
Тип кореневої системи саджанця
Саджанці можуть продаватися з відкритою і закритою кореневою системою. Краще купувати дерево, у якого коріння закрите. Такі саджанці продаються у контейнерах і зазвичай коштують дорожче. Однак це деревце перенесе пересадку менш болісно, тому що не буде травмуватися коріння.
Деякі надто хитрі продавці намагаються видати нещодавно посаджений в ємність саджанець за той, що давно там росте. Щоб не натрапити на їх хитрощі, уважно огляньте землю в контейнері. Якщо вона щільна, збита, з деякими ознаками моху, це означає, що саджанець знаходиться тут вже давно. Для впевненості злегка потягніть за стовбур — висаджене напередодні продажу дерево легко витягнеться з контейнера.
Коріння саджанців не має бути сухим
У саджанців із відкритою кореневою системою коріння не має бути на повітрі, тому що воно дуже швидко обвітрюється і висихає. Шанси прижитися у таких дерев мізерно малі. Коріння має бути обгорнуте мокрою мішковиною, поміщене після викопування в глиняну бовтанку або у вологий поліетиленовий пакет.
Згідно зі стандартами, у саджанця із закритою кореневою системою на стовбурі може бути певна кількість листя. У дерев з оголеним корінням листя взагалі не має бути. Через нього відбувається випаровування рідини, дерево швидше втрачає вологу — його виживаність різко скорочується.
Плодові дерева в розплідниках обов’язково прищеплюються
Під час покупки зверніть увагу на стовбур дерева і пошукайте ознаки щеплення. Якщо проводилося окулірування (щеплення брунькою), то над кореневою шийкою ви виявите деяке викривлення стовбура. Якщо прищеплювали іншим способом, на стовбурі повинен залишитися шрам. Відсутність подібних «міток» говорить про те, що саджанець не щеплений. Швидше за все, перед вами коренева поросль, яка, якщо і дасть урожай, то зовсім не такий, як пообіцяв продавець.
Де купувати саджанці
Сад — це те, що садять навіть не на роки, а на десятиліття. З цієї причини до його посадки потрібно підійти особливо відповідально. Не варто гнатися за дешевизною на стихійних ринках біля узбіч (а саме цим і приваблюють спритні продавці). До того ж ви можете натрапити на гарні, але зовсім не пристосовані до наших умов саджанці з регіонів із м’яким кліматом. Краще самостійно з’їздити до найближчого розплідника, де вирощують районовані сорти плодових дерев і ягідних чагарників. Там вам проведуть екскурсію, ознайомлять з усім асортиментом і нададуть повну інформацію про кожне дерево, яке вас зацікавить. Сад вартий того, щоб приділити його посадці більше часу, ніж, наприклад, грядці з цибулею.
У будь-якій справі, а особливо під час посадки саду, потрібно звертатися до фахівців. Тільки тоді ви можете бути впевнені в результаті.