Як правильно заготовляти живці винограду у листопаді, щоб вже весною можна було садити

Виноград вирощують в усіх частинах країни. Існує багато сортів, які можна розмножувати. Придбайте саджанці в магазині або зробіть заготівлі та збережіть чубуки самостійно. Обов’язково, слід дотримуватись основних правил. Живцювання проводиться в осінній період під час обрізки кущів. Перед цим потрібно уважно оглянути кущ та сусідні з ним. Вони повинні плодоносити. Лоза без ягід – це поганий матеріал, бо в майбутньому на ній не буде плодів.

Живці роблять зі зрілих та одерев’янілих лоз. В іншому випадку вони не переживуть зиму. Колір лози повинен бути коричневим та потріскувати при згинанні. Кора та нирки повинні бути цілими, без ознак хвороби. Зріз має бути зеленим. Діаметр лози 8-10 мм.

Живці потрібно зрізати з середньої частини пагонів.

Посадковий матеріал:

  • Довжина 30-45 см.;
  • Товщина від 8 мм.;
  • Гілки прямі;
  • Жодного листя та коричневий відтінок.

Всі держаки повинні мати по 3-4 бруньки. Кожне вічко дасть пагони, один з яких стане основою кореневої системи, інший — лозою. Саджанці обробляють марганцевим розчином або розчином з залізного купоросу.

Догляд та зберігання.

Видаліть пасинки та вусики з живців й зв’яжіть в пучки. Проведіть профілактичне обприскування фунгіцидами — розчин мідного та залізного купоросу 3-5%.

Посадка в ґрунт.

Обирайте ділянку з гарним освітленням та захищену від вітру. Для вирощування підійде глинистий, піщаний ґрунти та чорнозем. Попередньо в ґрунт вносять перегній, фосфатні та калійні мінеральні добрива. Після чого ґрунт перекопують.

Посадка живців в відкритий ґрунт.

На підготовленій ділянці потрібно зробити траншею 25 см завширшки та 35-40 см завглибшки.

Відстань між рядами повинна становити 0,5 м. Дно траншеї необхідно добре полити водою. Посадка проводиться по вологій землі. Живці висаджують під кутом 40-50 градусів з ухилом на південь. Відстань між живцями повинна становити 6-9 см. Дві нирки мають знаходитись в землі, а одна-дві назовні. Полийте грядку теплою водою.
Посадка здійснюється в сухий та теплий день.

Посадка та зберігання вдома.

В домашніх умовах вирощувати живці складніше.

Для посадки в ґрунт знадобляться горлечка від пластикових пляшок. Саджанці ставлять в них та заливають водою по нижнє вічко.

Поставте в світлому місці на 6-8 тижнів. Наприкінці осені вже з’явиться коріння, але паростків не буде. Тоді їх пересаджують в ємність з родючим та пухким ґрунтом. Його можна приготувати з перегною, садової землі та комплексних мінеральних добрив. Наповніть пляшки на третину сумішшю, посадіть живці, заповніть ґрунтом, полийте та поставте в темному місці. Після цього потрібно лише регулярно поливати, щоб ґрунт був постійно вологим, але не мокрим.

Наприкінці зими з’являться паростки. Тоді саджанці переміщають в світле місце, щоб пагони почали активно рости. Якщо вони виростуть довгими, прищипніть їх до 30 см.

Пересадка у відкритий ґрунт відбувається навесні після закінчення заморозків.

Збереження живців до весни.

Холодильник.

Таким способом зберігають невелику кількість живців. Їх зв’язують в пучки, обертають в плівку та зберігають на нижній полиці холодильника.

Підвал або льох.

Помістіть живці в ящик та засипте вологим піском або покладіть їх в пакет з вологою тирсою. Пакет сильно не зав’язуйте та періодично зволожуйте тирсу.

Закопати в землю.

Покладіть живці в траншею та засипте землею на 40 см.
Терміни заготівлі.

Живці нарізають восени або навесні, але найкраще робити це в осінній період, коли нирки міцні та здорові. Також, восени сік припиняє рухатись, тому обрізку можна провести безболісно.

Вибір лози.

Обирайте молоді та зрілі лози, що мають гладку кору золотисто-коричневого кольору. При згинанні вона повинна потріскувати.

Нарізка.

Не всю зрізану гілку використовують для розмноження. Верхню частину потрібно зрізати. Місце зрізу занурте в 1% розчин йоду. Якщо гілка набуде фіолетового відтінку, то вона зріла, а зеленого — пагони незрілі. Товщина гілки повинна становити 7-10 мм, товщина верхівки не більше 6 мм.

Знезараження.

Продезінфікуйте живці 3% розчином мідного купоросу, просушіть, перев’яжіть мотузкою та відправте на зберігання.

Зберігання.

Зберігайте живці в холодному місці при температурі 0-4 градуси тепла.

Також, можна зберігати їх в траншеях або ящиках з вологим піском. Один раз за зиму гілки винограду потрібно перекласти — нижні вгору, а верхні вниз.

В цей момент потрібно оглянути живці на наявність гнилі. В такому разі їх обробляють розчином марганцівки, сушать та кладуть в ящик.

Умови.

Температура повітря повинна становити 1-4 градуси тепла, а вологість повітря 90-100%. Зберігати необхідно в темному місці з гарною вентиляцією.

Підвищена температура сприяє витраті поживних речовин.

Низька температура викликає загибель бруньок та пошкодження капілярів.

Підготовка до посадки.

Наприкінці лютого та на початку березня продовжується живцювання винограду. При правильній підготовці та зберіганні, навесні вийдуть якісні саджанці, але спершу їх слід пробудити після зимівлі. Дістаньте живці та перевірте життєздатність. Для цього зробіть зрізи на кожній гілці. Якщо виступив сік, тоді гілка підходить для розмноження. Якщо з кори виступила вода, значить лоза гнила та її не можна використовувати для розмноження.
Візьміть два пластикових стаканчика різних за розміром. В більшому з них зробіть дренажні отвори, а з меншого відріжте дно. У великий насипте ґрунт на 2 см, а зверху встановіть менший стаканчик. Порожнечу між стінками засипте ґрунтом та змочіть водою. Всередину меншого стаканчика насипте пісок, добре полийте, після чого обережно витягніть маленький стакан. В центрі встановіть держак винограду на 4 см завглибшки. Накрийте саджанець пляшкою без дна та горла. Регулярно поливайте, зберігаючи ґрунт вологим. Коли на лозі з’являться перші 4 листочки, пляшку можна зняти.

Огляд держаків.

Якщо кора зморщилася та почала відвалюватися, потрібно вимочить лозу в джерельній, талій воді або в стимулюючому розчині протягом 1-2 доби. Потім наріжте їх та зробіть щеплення або посадіть.

Вкорінення живців.

Процес проводиться наприкінці січня — початку лютого. Після обробки живці замочують у воді на 1-2 доби. Також, слід освіжити зрізи на держаках. В нижній частині гілки зробіть борозни за допомогою леза.

Укорінення в тирсі.

В невелику ємність насипте зволожену тирсу та поставте в неї живці. Ємність поставте на нагрівальний прилад. Зволожувати тирсу потрібно раз на 5 днів.

Вкорінення в ґрунті.

Для цього використовують живильний ґрунт з низькою кислотністю. Також, до нього додають торф, пісок та перегній. Насипте суміш в пластиковий контейнер або в пляшку, на дні зробіть дренажні отвори. На дно покладіть гальку, керамзит або биту цеглу.

Вкорінення у воді.

В скляну банку налийте невелику кількість води та поставте живці. Коли з’являться корінці, з яких дрібніші будуть довжиною 1,5-2 см, можна переходити до висадки живців в окремі ємності. На дно контейнера слід насипати дренажний шар. Через 7 днів вноситься підживлення калієм або попелом.

Висадка саджанців в ґрунт.

Процес проводиться на початку травня, коли на живцях вже з’явилися листочки та корінці. Ділянка повинна знаходитися в гарно освітленому місці. Ґрунт перекопайте та внесіть перегній, нітроамофоску й крупнозернистий пісок. Зробіть канавку та розташуйте в ній саджанці на відстані 30-40 см. Верхнє вічко має знаходитись на висоті 7-10 см над поверхнею землі. Нижню частину присипте родючим ґрунтом. Грядки рясно полийте та замульчуйте.

Пророщування.

Температура ґрунту повинна становити 24 градуси тепла, а повітря — 8-13 градусів.

Осіння посадка живців в ґрунт.

Підготуйте живці та зробіть на них косі зрізи на кінцях лози. В яму 50-60 см завглибшки поставте держак під кутом 45 градусів. Над землею повинно залишитися одне вічко. Прикопайте саджанці ґрунтом, ущільніть та полийте. До настання заморозків регулярно поливайте рослини. На зимівлю їх вкривають листям, соломою або мішковиною. Коли навесні встановиться тепла погода, укриття потрібно прибрати.

Способи та правила розмноження винограду.

Виноград розмножується насінням, живцями, відводами, прикопуванням та щепленням. Восени краще розмножувати виноград живцями.
Розмноження відведенням.

Для цього здерев’янілі пагони укладають в ґрунт. Цей спосіб підійде для тих сортів винограду, що погано вкорінюються. Процес проводиться на початку весни. Оберіть довгий пагін біля основи та прикопайте на всю довжину в канаву до 20 см завглибшки, пришпилюючи його дротом. Обов’язково додайте підгодівлю.

Прищипування.

Виноград, також, прищеплюють, але не всі сорти добре поєднуються. Тому, уважно вивчіть особливості видів перед прищипуванням.