Переживши один раз тяжкі часи й при першій кризисній ситуації людина намагається робити запаси необхідних продуктів та засобів. Наряду з цим, потрібно не тільки закупити продукти харчування, а й знати, як їх довго зберегти та не дати їм зіпсуватися.
Мова піде про зберігання борошна, щоб воно не стало вологим, від чого продукт може стати непридатним для вживання. Також, з часом у ньому може з’явитися жучки та черв’ячки й борошно доведеться викинути.
Правильне зберігання борошна.
Як правильно зберігати борошно упродовж довгого часу. Дехто вважає, що зберігати упродовж 10 років можна борошно вищого сорту. Нижчого ґатунку, також, добре зберігається, але набагато менше. Однак, навряд чи є потреба так довго його зберігати.
Зберігайте борошно при температурі +20°C в сухому добре провітрюваному приміщенні. Без сторонніх запахів, бо воно може легко ввібрати інші запахи.
Зайва волога з часом може зіпсувати борошно, а через різку зміну температури з’являється волога, яка зробить його непридатним до вживання.
Зберігайте борошно в тканинному чи паперовому мішечку герметично закритому. Зверху вдягніть поліетиленовий пакет, так воно буде набагато довше зберігатися.
Відкритий пакунок борошна пересипте в скляну банку, полотняний мішок чи металеву коробку. Не пересипайте відразу його у поліетиленовий пакет.
Захист від шкідливих комах.
Дуже важливо вберегти борошно від заселення шкідниками. Їх заводиться чимало різновидів від жучків й борошняних черв’ячків до молі з довгоносиками. Вони їдять борошно, а ще псують його, коли після залишають в ньому сліди своєї життєдіяльності. Від шкідників у кожну ємність з борошном покладіть по декілька нечищених зубків часнику. Його аромат не дасть шкідникам жодного шансу на проживання.
Для більш тривалого зберігання, придбайте борошно розфасоване в пакети по 1 кг., вкладіть їх у дерев’яні ящики, пересипаючи пряними сухими травами. Це може бути чебрець, кардамон, полин або календула. Вони допоможуть довше зберегти борошно від шкідників, а при випіканні кулінарних виробів будуть приємно пахнути.