Як правильно зберігати цибулю, щоб вона лежала до весни. Дієві поради.

Дуже важливо не упустити момент повного дозрівання цибулі.

Цибуля — овоч невибагливий, виростити його нескладно. Складніше зберегти врожай цибулі: вона то гниє, то сохне, то проростає. Багато що тут залежить від того, як ви її прибирали, всі нюанси врахували, інформує Ukr.Media.

Цибуля, як відомо, буває різною: зеленою, жовтою, білою і червоною. У кожного з сортів цибулі є свої шанувальники.

Однак фаворит серед них, без сумніву, ріпчаста цибуля. Саме про неї ми сьогодні і поговоримо.

Коли прибирати цибулю з грядки на зберігання

Коли потрібно прибирати цибулину з грядки, однозначно відповісти складно. Це залежить і від регіону вашого проживання, і від ґрунту на ділянці, і від погодних умов. Тому ми рекомендуємо орієнтуватися на кілька основних ознак:

  • Пір’я — у повністю дозрілої цибулі пір’я стають жовтими і вилягаючими.
  • Плід — ступінь дозрівання можна визначити за цибулиною: якщо вона стала твердою і щільною, можна починати збір врожаю.
  • Лусочки — на цибулині з’явилися сухі лусочки характерного для даного сорту кольору (золотисті, фіолетові, коричневі або білі) — овоч дозрів.

Лусочки — це захист цибулі від хвороб і висихання. Чим їх більше і чим сильніше вони охоплюють цибулину, тим краще вона буде зберігатися.

Дуже важливо не упустити момент повного дозрівання цибулі. Якщо ви почнете прибирати її занадто рано, то овоч недоотримає частину врожаю, а зберігання зібраних головок погіршиться. Якщо ж ви пропустите час, то у цибулі знову почнуть рости коріння, і рослина вийде із стану спокою. Овоч почне витрачати поживні речовини, запасені в цибулині. Це призведе до того, що смакові якості цибулі погіршаться і вона знову ж таки буде гірше зберігатися.



Пам’ятайте, що від моменту посадки до початку збирання цибулі повинно пройти не менше двох з половиною місяців. Саме стільки в середньому триває вегетаційний період у цього овоча.

До речі, умови дозрівання і зберігання цибулі схожі зі специфікою вирощування цибулі-шалот — одним з його різновидів.

Як підготувати ріпчасту цибулю до збирання врожаю

Буває, що за термінами цибуля мала дозріти, так і похолодання з дощами обіцяють, а овоч все ще стоїть із зеленим бадиллям і ніяк не дійде до потрібної кондиції. У цьому випадку йому потрібно допомогти швидше дозріти. Є кілька перевірених способів:

  1. Відкопайте ґрунт від кожної цибулини, «оголивши» її приблизно наполовину. Це призведе до якнайшвидшої появи лусочок.
  2. Візьміть вила і злегка підтягніть кожну головку (можна це зробити руками, обережно потягнувши за бадилля). В результаті таких маніпуляцій коріння будуть підірвані, і вода з землі перестане надходити в листя. Навпаки, розпочнеться інтенсивний відтік органічних речовин з пір’я. Це прискорить дозрівання цибулі.
  3. За два тижні до передбачуваного прибирання припиніть полив. Під час поливу волога потрапляє в цибулину і там утримується. Така цибуля після прибирання гірше сохне, а значить, і не дуже добре зберігається.

Як правильно прибирати цибулю

Для прибирання потрібно вибрати сухий і теплий день. Викопана в таку погоду цибуля буде краще зберігатися, тому що у ній не буде надлишку вологи, яка і призводить до розвитку різних захворювань.

  1. Якщо у вас піщаний ґрунт, ви можете вирвати цибулю руками, злегка потягнувши за гичку. На ділянках з глинистим ґрунтом краще використовувати вила. Спочатку підкопайте цибулину вилами, а вже потім дістаньте її з землі руками.
  2. Покладіть цибулю в один шар і залиште на грядці до вечора. Збирання врожаю краще починати вранці, тоді за день цибуля встигне добре підсохнути на сонці. Увечері руками обтрусіть з цибулин землю і перенесіть на постійне місце для сушіння.

Як правильно підготувати цибулю до зими

Сушити цибулю можна по-різному. Хтось відносить її на горище або в будь-яке інше сухе приміщення з гарною вентиляцією і «забуває» там на кілька тижнів. Хтось залишає урожай на грядці під сонцем. Другий варіант більш трудомісткий і вимагає підвищеної уваги. Кожен вечір цибулю, яка сушиться на вулиці, потрібно на ніч або накрити, або внести в приміщення, щоб ранкова роса її не намочила. Також необхідно постійно стежити за прогнозом погоди і у випадку дощу прибирати урожай під навіс.



Але який би варіант ви не вибрали, добре висушити цибулю допоможуть деякі правила:

  • Чим тонше шар цибулі, тим швидше і краще він висохне. Якщо у вас багато місця, краще розкладіть головки в один шар.
  • Час від часу перевертайте цибулини. Так вони будуть просушуватися рівномірніше.
  • Не варто стукати цибулини одну на одну, намагаючись очистити їх від налиплої землі. Це може травмувати плоди, і вони будуть погано зберігатися. Якщо ж ви виявили пошкоджені цибулини, не залишайте їх для зимового зберігання, а використовуйте для приготування страв.
  • Постійно перевіряйте цибулю і відразу викидайте ті плоди, які починають гнити. Цим ви зможете уберегти цибулини від зараження.

Як визначити, що цибуля висохла

Визначити, чи повністю висохла цибуля, ви зможете досить простим способом. Візьміть цибулину і спробуйте провернути бадилля навколо своєї осі. Якщо шийка повністю висохла, бадилля легко зламається. Якщо цього не сталося, залиште урожай ще на деякий час досушуватися.

Коли цибуля повністю висохне, обріжте гичку, зберігаючи невелику — 3-5 см — шийку. У період зберігання вона захистить плід від попадання інфекції.

Обрізати потрібно також і корінці, залишивши не більше 0,5 см. Таким чином підготовлену цибулю відсортуйте за розміром і відправте на зберігання.

Де краще зберігати цибулю взимку

Існує безліч варіантів зимового зберігання цибулі:

  • в плетених кошиках і коробах;
  • в дерев’яних ящиках з отворами;
  • в сітках — дуже зручний спосіб, який до того ж економить місце, адже сітку можна підвісити або поставити на підлогу;
  • найбільш, мабуть, народний спосіб — в жіночих капронових колготках. Щоб цибулю з них було зручніше виймати, після кожної головки робіть вузол. При такому способі всі вони будуть зберігатися в окремих кишеньках. Якщо ви захочете дістати головку цибулі, наприклад, з середини (припустимо, побачили, що вона почала псуватися), то вам потрібно буде просто трохи розрізати одну «кишеню». Ви отримаєте одну цибулину, а решта спокійно залишаться на своїх місцях;
  • дуже гарний спосіб зберігання — в плетінках. Щоб сплести косу з цибулі, сухі пір’я не повинні бути коротшими ніж 15-20 см. В іншому випадку вам буде незручно працювати, та й цибулини будуть легко вивалюватися з плетінки. Візьміть овоч з найдовшим і міцним бадиллям і прив’яжіть до неї шнур або шпагат. Після цього у вас повинно вийти 3 кінчика: один — від цибульного пера, два — від шпагату. Ну а далі все просто: починайте плести звичайну дівочу косу. При кожному кроці вплітайте в неї по одній цибулині. Коли у вас залишиться всього 10 см мотузки, припиніть роботу і зав’яжіть міцну петлю.

Всі цибульні головки повинні бути приблизно одного розміру.



Щоб цибуля зберігалася якомога довше, їй потрібні певні умови. Оптимальна температура для зберігання близько 0°C, а вологість — 70-80%. У приміщенні з низьким рівнем вологості цибуля почне швидко сохнути, а при підвищеному — гнити.

Щоб всю зиму ласувати смачною і корисною ріпчастою цибулею, потрібно її правильно прибрати на зберігання. Сподіваємося, наші поради допоможуть вам у цьому.