Як розмножити орхідею за допомогою “діток”?

Розмноження орхідей “дітками” (маленькими рослинами, які виникають на материнському примірнику) багато любителів домашніх квітів чомусь вважають важкою процедурою. В дійсності це зробити зовсім легко, про що ми зараз розповімо, інформує Ukr.Media.

Трохи теорії

Перед тим, як приступати до опису, корисно озброїтися мінімумом теоретичних знань. Для початку скажемо, що серйозні квітникарі називають “дитинку” орхідеї кейком. Кейк – це крихітна, але вже сформована рослина, у якої є листя, стебло та коріння. Кейки можуть з’являтися у різних частинах материнської рослини: на квітконосах, в пазухах листків, на стовбурі (з сплячих бруньок), а також безпосередньо на коренях.

Місце їх виникнення безпосередньо залежить від типу орхідеї, точніше, від способу її зростання. За типом росту всі орхідеї діляться на дві групи.

Моноподіально зростаючі. У цих квітів існує тільки одна точка зростання, або верхівкова брунька. Вона розташована на кінці стебла, і розвиток такої орхідеї здійснюється виключно через цю бруньку. Тут з’являються нові листки, подовжується стебло. Класичними представниками цієї групи є фаленопсиси, найпопулярніші домашні орхідеї.

Симподіально зростаючі. У них багато точок росту, а їх пагони називаються псевдобульбами. Ці рослини розмножуються горизонтально, і нові кейки з’являються, як правило, з субстрату, поруч з материнським екземпляром. Типовий приклад – популярні орхідеї дендробіуми або цимбідіуми.

Отже, ми вже знаємо, що місце появи діток, а отже, і методи їх відсаджування, залежать від типу орхідеї. Розглянемо питання, що цікавлять нас на прикладі фаленопсисів і дендробіумів.

Відділення кейків у фаленопсиса

Будучи моноподіальною рослиною, фаленопсис здатний формувати нові рослини в різних частинах свого «тіла».

Кейк на квітконосі

Це найпоширеніший варіант його появи. Побутує думка, що такі кейки виникають, коли материнська рослина почуває себе погано, воно перебуває на межі загибелі. Інші ж любителі вважають навпаки, говорячи, що наявність кейків свідчить про прекрасний стан квітки.

Як не дивно, ймовірно, мають рацію і ті, і інші! Не секрет, що багато квітів прагнуть до посиленого розмноження в двох випадках: коли виникає загроза їх життю, або ж коли вони «переповнені» життєвою енергією.

Якщо кейк виник на квітконосі, потрібно дочекатися, коли у нього з’явиться не менше 3-4-х маленьких листочків, а повітряні корінці досягнуть довжини 3-5 см.

Цікаво! Вже на цьому етапі деякі кейки випускають свій власний квітконіс!

Гострим ножем відріжте кейк так, щоб збереглося приблизно 2 см. квітконосу (по сантиметру вправо – вліво від точки росту коренів). Все вона готова до пересадки!

Кейк в пазухах листя

З’являється рідше, ніж на квітконосах. Причому часто трапляється так, що у нього вже є кілька розвинених листочків, а коріння у розвитку запізнюється, часом на кілька місяців. Не поспішайте, чекайте, коли воно все ж відросте!

Після цього таким же гострим і чистим ножем акуратно, щоб не пошкодити ці коріння, відокремте кейк від дорослої рослини. Якщо при цьому заважає великий материнський лист, його можна видалити.



Поява “діток” на коренях

У цьому випадку на перший погляд здається, ніби кейк зростає самостійно, з субстрату. Акуратно розгрібаючи верхню частину кори, ви виявите, що насправді маленька орхідейка виникла на материнському корені, точно так само, як це відбувається на квітконосі. Тому відріжте її разом з шматочком кореня, аналогічно тому, як робили це в першому варіанті.

Отже, у кожному з описаних випадків ви отримали крихітний, повністю сформований, відокремлений від материнської рослини кейк, готовий до пересадки.

Етапи відсаджування орхідейного кейка

  • Відразу після відділення потримайте коріння малюка 20 хвилин у розчині стимулятора коренеутворення. Корисно трохи підфарбувати розчин марганцівкою, щоб одночасно провести дезінфекцію коренів.
  • Після цього дайте корінню підсохнути, з тим, щоб воно не було вологим. Місця зрізів бажано обробити товченим деревним вугіллям.
  • Поки кейк підсихає, приготуйте посадковий субстрат для орхідей, а також прозору ємність з великими дренажними отворами. Можна використовувати покупні горщики, а можна взяти навіть обрізану пластикову пляшку. Головне, щоб її обсяг не був занадто великим і відповідав розміру коренів у кейка.
  • Зробіть посадку акуратно, максимально оберігаючи тонкі молоді корінці. Коренева шийка повинна в підсумку виявитися на рівні верху вашої ємності.
  • Поливати відразу не потрібно, зробіть це дні через три. Прикрийте дитинку поліетиленовим пакетом і залиште в теплому світлому місці, але не на прямих сонячних променях.
  • Пакет зніміть остаточно тільки тоді, коли у орхідеї почнеться явний ріст листя, а коріння також стане збільшуватися в розмірах.
  • Якщо ємність спочатку була досить маленькою, фаленопсис, ймовірно, доведеться пересадити приблизно через півроку.

Відділення кейків у дендробіума

На прикладі цієї квітки, як уже говорилося, ми покажемо, як відсаджувати “дітки” у будь-якої симподіальної орхідеї. Згадаймо, що у цієї групи рослин вони з’являються поруч з материнським примірником, розвиваючись з підземних пагонів – псевдобульб. По суті, у цьому випадку ми маємо справу зі звичним діленням куща.

  • Обережно витягти кущ дендробіума з горщика. Як правило, у нього, крім головної рослини, вже є кілька молоденьких “діток”. У кожній спостерігається одна-дві псевдобульби, сполучені кореневищем.
  • Важливе завдання – максимально обережно розплутати кореневища і бульби, по можливості не пошкодивши їх.
  • Гострим ножем розрізати підземну частину так, щоб на кожній дитинці залишилася щонайменше одна псевдобульба (краще дві) з деякою частиною коренів.
  • Як і у випадку з фаленопсисом, потримати підземну частину в розчині марганцівки, згодом обробити рани вугіллям і злегка підсушити.

Увага! Псевдобульби старого дендробіума не обов’язково знаходяться в землі. Вони ростуть і вертикально, приймаючи форму потовщення стебла. На таких «стеблах» також часом з’являються кейки, подібно до того, як це відбувається в пазухах листків у фаленопсисів. Такий кейк потрібно не зрізати, а відокремити за допомогою обережних рухів, що нагадують відкручування пляшкової кришки. Надалі пересадити точно так само, як і “дитинку” фаленопсиса.

А якщо коренів немає?



Окрема історія – посадка кейка, коріння якого не сформовані. Його не можна назвати кейком в строгому розумінні цього слова, адже він не має всіх необхідних для життя частин. Звичайно, завжди потрібно прагнути дочекатися коренів, але якщо вийшло так, що ви відокремили крихітку без них – за її життя можна поборотися!

Для цього потрібно взяти зовсім невеликий пластиковий стаканчик і наповнити його субстратом з переважанням моху сфагнуму. Субстрат повинен бути вологим. Помістіть кейк так, щоб він спирався на край стаканчика своїми листочками, але не торкався самого субстрату. «Зазор» повинен складати 1-2 см. Якщо власного листя для опори недостатньо, слід спорудити її самостійно.

Стаканчик з кейком щільно накрити поліетиленовим пакетом, щоб вийшла герметична тепличка з постійно високою вологістю. В ній кейк, цілком ймовірно, з часом все ж почне відрощувати корінці, але статися це може не скоро.

Таким чином, ми переконалися, що відсадити “дитинку” орхідеї можна без особливих проблем, і ця операція виявиться під силу навіть початківцям квітникарям.

Як розмножити орхідею за допомогою “діток”?