Як вирощувати розсаду капусти, який сорт вибрати, та чим удобряти

Кожен садівник вирощує білокачанну капусту, яка є цінним вітамінним додатком до столу. Без такого смачного овоча не можна обійтись, особливо взимку. Та, головною умовою, є вирощування здорової та міцної розсади.

 1. Вибір сорту.

Капуста має різні терміни дозрівання. Тому, перш ніж купувати насіння, визначтесь, для яких цілей збираєтесь вирощувати капусту.

Існують ранні, середні та пізні сорти білокачанної капусти.

Ранні сорти потрібно дуже рано висівати насіння на розсаду, щоб отримати ранню продукцію.

Середню та пізню садять пізніше.

 1. Вибір насіння.

Купуйте насіння у перевірених виробників та у спеціалізованих магазинах. Звертайте на цілісність пакування, термін виготовлення та строки використання, а також характеристику даного сорту. 1. Підготовка ґрунту.

Для будь-якої городньої культури, велике значення має ґрунт, де буде рости розсада. Готувати його потрібно з урахуванням всіх потрібних рослині корисних речовин.

Для субстрату потрібно:

 • Дернова земля або торф одна частина;
 • Перегній одна частина;
 • Деревний попіл 10 ст. л. на 10 кг ґрунту.

Всі інгредієнти перемішайте добре між собою.

Попіл наситить ґрунт мікроелементами, які потрібні для повноцінного розвитку рослинам. Але якщо немає змоги приготувати субстрат власноруч, придбайте його в магазині.

 1. Термін висівання.

Правильність посадки насіння в ґрунт є запорукою гарного врожаю. Тому, дотримуйтесь рекомендацій спеціалістів та користуйтесь посівним календарем на поточний рік.

 • В період із 1 по 28 березня сіють ранні сорти капусти.
 • В період із 25 березня по 28 квітня сіють середні сорти.
 • В період із 1 по 20 квітня – пізні.

Термін між проростанням сіянців до посадки їх у відкритий ґрунт – 50-55 днів.

 1. Передпосівна підготовка.

Якщо не підготувати насіннєвий матеріал до посіву, то є велика загроза, що сіянці можуть захворіти. Дезінфікуйте насіння капусти від борошнистої роси, чорної ніжки та ще багатьох хвороб. У розчині марганцівки тримайте насіння капусти декілька хвилин, промийте у чистій воді та просушіть на повітрі. Вона знищить не тільки спори бактерій, грибів, а й яйця шкідливих комах.

Також, обробіть ґрунт перед посівом. Для цього потримайте у гарячій духовці або пролийте розчином марганцівки. 1. Висівання.

Ґрунт гарно пролийте водою, щоб до появи сходів вистачило вологи. Коли з’являться перші сходи, прорідить їх, між стебельцями повинно бути 2 см.

Приблизно через 14 днів, розсаду, що підросла, пікіруйте у окремі стаканчики, заглибивши стебло по сім’ядолі. На протязі наступних 14 днів пересадіть розсаду в більші стаканчики.

 1. Освітлення.

Сіянці капусти вимагають багато світла. Тому, придбайте для додаткового освітлення спеціальні лампи. Розсаді капусти потрібно освітлення 12-15 годин на добу.

 1. Полив.

Розсада капусти потребує регулярного поливу. Та й перезволоження вона не виносить, корені капусти починають підгнивати й рослина може загинути. Після поливу розпушіть землю навколо кожної рослини, так кисень буде добре потрапляти до корінців.

 1. Температурний режим.

Температурний режим дуже важливий для розсади, його потрібно чітко дотримуватись.

Поява сходів при +18-20 градусів, на протязі дня повинно бути в приміщенні +15-17 градусів, нічні часи +8-10 градусів.

 1. Підживлення розсади.

Для повноцінного розвитку рослин потрібно їх вчасно підживлювати. Для цього є різноманітні збалансовані добрива.

Перше підживлення проведіть через 7 днів після пікіровки. Всього проведіть 3 підживлення.

Останнє за два дні до висадки у відкритий ґрунт. 1. Проводьте загартування рослин.

Приблизно за два тижні перед тим як висадити розсаду на грядку, загартуйте її.

Над розсадою періодично відкривайте, на дві години, кватирку. Далі ненадовго винесіть її на балкон, але не ставте під прямі сонячні промені. Коли рослина звикне вдень, тоді залишайте її там до ранку. Так розсада зможе, поступово, звикнути до навколишнього середовища та швидко адаптуватись на постійному місці.

 1. Захист від хвороб.

При перших ознаках хвороби чи шкідників на рослинах, негайно проведіть обробку. Для цього обробіть капусту фунгіцидами та інсектицидами, які можна придбати у спеціалізованому магазині.