Корисні поради, які допоможуть зберегти помідори свіжими аж до зими.

Перший крок до успішного і тривалого зберігання помідорів – це правильний збір плодів.

Помідор не картопля — він всю зиму зберігатися не може. А що якщо спробувати? Ну нехай не до весни, хоча б зберегти його до Нового року. Чи реально це? Спробуємо розібратися, інформує Ukr.Media.

Посіяти насіння і отримати розсаду помідорів — це, звичайно, складно. Виростити врожай, уникнувши хвороб та природних катаклізмів, ще складніше. Але більше всього проблем виникає у тих, хто хоче зберегти урожай свіжих томатів, не піддаючи їх термічній обробці. Адже цей овоч не розрахований на тривале зберігання.

Термін зберігання помідорів залежить від багатьох факторів. Всі вони однаково важливі.

Правильний збір

Перший крок до успішного і тривалого зберігання помідорів — це правильний збір плодів. Знімати томати з кущів потрібно в сухий день. Приступати до прибирання можна після того, як на плодах не залишиться крапель роси. Не варто відтягувати збір врожаю до холодів. Температура нижче 4-5°С діє на томати зеленої і молочної зрілості згубно: у них пропадає здатність дозрівати поза кущами.



Доведено, що через плодоніжку помідори втрачають вологу. Американський шеф-кухар Джей Кенджі Лопес-Альт провів цікавий експеримент. Він розділив томати на дві групи. У однієї місце кріплення плодоніжки заклеїв скотчем, а в іншої залишив відкритим. І що ви думаєте? Помідори зі скотчем продовжували залишатися соковитими, тоді як їх побратими втрачали вологу. Щоб уникнути цього, зберігайте томати плодоніжкою донизу.

Підготовка до зберігання

Щоб вдалося зберегти помідори як можна далі, виконуйте наступні правила:

  1. Відбирайте для зберігання тільки абсолютно здорові плоди. На них не повинно бути вм’ятин, плям, подряпин, тріщин і т. п. Всі ці зовнішні недоліки насправді не так нешкідливі. Вони можуть стати воротами для інфекції. А один хворий помідор — це загроза всьому врожаю.
  2. Для тривалого лежання краще підходять м’ясисті томати з товстою шкіркою, які мають середньопізні та пізні терміни дозрівання.
  3. Розсортуйте томати за ступенем зрілості: дозрілі, бурі, молочної зрілості (білі, зелені). Всі вони відрізняються один від одного термінами дозрівання, а значить, і часом зберігання. Ніколи не залишайте на зберігання перезрілі помідори.
  4. Відокремте великі плоди від дрібних. Як виявилося, розмір також впливає на час дозрівання. Дрібним томатам потрібно більше часу, щоб досягти зрілості, тому і термін зберігання у них більш тривалий. Краще всього, за спостереженнями фахівців, зберігаються плоди вагою близько 60 г.
  5. Не кладіть дозрілі помідори поруч з тими, які бажаєте зберегти. Річ у тому, що такі плоди виділяють етилен, який прискорює процес дозрівання томатів, які лежать поруч. З цієї ж причини, до речі кажучи, небажане сусідство і з деякими фруктами, наприклад з яблуками та грушами.

Оптимальні умови зберігання

Якщо ви хочете зберігати помідори тривалий час, створіть їм правильні умови. Томати дуже чутливі до вологості і температури, тому зверніть особливу увагу саме на ці характеристики.

Вимоги до вологості у всіх помідорів однакові: вона повинна бути в межах 85-90%. Буде рівень вологості менше — помідори почнуть сохнути, більше — гнити. А ось температура зберігання плодів різного ступеня стиглості буде відрізнятися.



Чи можна зберігати помідори в холодильнику

Скільки списів було зламано, скільки слів сказано за і проти зберігання помідорів в холодильнику! Так де ж істина? А вона, як часто буває в подібних випадках, знаходиться десь посередині.

Неповторний томатний смак і аромат цього овочу надає складне поєднання безлічі різних кислот, цукрів і летючих речовин. Останні дуже чутливі до низьких температур. Коли ви ставите помідор в холодильник, ці речовини починають руйнуватися. І що ми отримуємо в результаті? Вийнятий з холодильника помідор вже не манить нас ні своїм смаком, ні запахом. А ось при температурі близько 20°С, навпаки, кількість вищезазначених речовин зростає. Виходить, відповідь однозначна: зберігати в холодильнику не можна?

Але не все так просто. Згадайте, яка зазвичай температура у вашій квартирі? Якщо від 12 до 20°С, то, дійсно, в холодильник класти помідори не варто. Але ж у більшості повітря прогрівається вище 20°С. А в таких умовах томати зберігаються набагато гірше і швидше псуються. А що вам важливіше: ароматний, але гнилий помідор або не такий смачний, але зате не зіпсований? Вибирати вам.

Щоб допомогти визначитись, хочемо дати дві поради:

  1. Перед вживанням помідорів вийміть їх з холодильника і дайте нагрітися до кімнатної температури. Так вони будуть смачніші.
  2. Якщо ваші томати після зберігання у холодильнику потримати близько тижня у приміщенні, їх аромат, нехай частково, але все ж повернеться.

Таким чином, якщо у вас повністю дозрілі плоди і ви не збираєтеся зберігати їх більше 1-2 днів, класти в холодильник томати, звичайно, не варто. Але якщо ви бажаєте зберегти помідори на більш тривалий термін, то краще все-таки їх туди покласти. Однак місце для них виберіть подалі від морозильної камери: покладіть або в овочевий кошик, або на дверцята. У цій частині холодильника температура вище.

Як зберегти помідори в заміському будинку

У вас є винний льох? Вам пощастило! Правильніше сказати, пощастило помідорам, адже там вони будуть відчувати себе як вдома. А як же вино, запитаєте ви? А що вино? Йому доведеться трохи потіснитися. Зате взимку у вас завжди буде не тільки, що випити, але і чим закусити!

А якщо серйозно, то температура винного льоху — 10-14°С — це саме те, що потрібно більшості томатів для тривалого зберігання. Чим ближче температура буде до ідеальної, тим довше ви зможете бачити свіжі помідори на своєму столі.

Як зберігати стиглі помідори

Якщо ви хочете продовжити термін зберігання стиглих томатів, використовуйте наступний спосіб:

  1. Відібрані плоди протріть спиртом або розчином марганцівки і дайте повністю висохнути.
  2. Візьміть пластмасовий або дерев’яний ящик з отворами. Щілини необхідні для гарної вентиляції. Дно ємності застеліть будь-яким матеріалом, що всмоктує вологу. Це може бути пергамент, мішковина, солома або звичайний папір. Ідеальний варіант — торф або висушений мох сфагнум.
  3. Розкладіть томати в один шар. Присипте їх тирсою, соломою або накрийте ще одним шаром паперу. Укладіть ще максимум один шар плодів.
  4. Зверху все це знову засипте тирсою і відправте на зберігання в прохолодне приміщення з хорошою вентиляцією.

Регулярно оглядайте ящики з помідорами. Якщо побачите м’який перезрілий плід, не залишайте його, а відразу використовувати в їжу.

Як зберігати недозрілі помідори

Білі і зелені помідори при правильних умовах можна зберегти до середини зими.

  1. Продезінфікуйте всі плоди спиртом і дайте їм просохнути.
  2. Кожен помідор загорніть в темний папір, щоб захистити від попадання світла. Укладіть всі плоди в один шар так, щоб вони не стикалися один з одним.
  3. Накрийте ящик зверху соломою і залиште для зберігання в провітрюваному приміщенні з температурою 8-10°С.

До Нового року у вас на столі будуть власноруч вирощені дозрілі помідори. Якщо ж вам захочеться поласувати ними раніше, просто перенесіть ящик в тепло і поставте ближче до світла. А ще покладіть туди 1-2 стиглих плода.



Де зберегти помідори у квартирі

У квартирі зберегти урожай помідорів надовго складніше, але теж можна. Які місця годяться для зберігання:

  1. Лоджія. На заскленій лоджії або балконі температура, залежно від погоди, може коливатися від 10°С і вище. Помідорам такі умови повинні сподобатися. Тільки не забудьте закрити їх від сонячного світла, яке прискорює дозрівання плодів.
  2. Підлога під ліжком. Не 10°С, на лоджії, але все ж прохолодніше, ніж у кухонних шафках.
  3. Під ванною. Однак при такому способі зберігання стежте за рівнем вологості, частіше провітрюйте ванну кімнату.

Особливо пощастило власникам прохолодної і темної комори. На нижніх полицях або на підлозі томати будуть почувати себе досить комфортно. Не винний льох, звичайно, але краще, ніж в інших місцях.

Як зберегти свіжі помідори в банці

У банці можна зберігати не тільки гроші. Ми з вами покладемо туди свіжі помідори. Коли ви їх звідти дістанете, вони як і раніше будуть свіжими.

Спосіб 1

Вам будуть потрібні чисті простерилізовані банки, помідори і будь-яка рослинна олія. Укладіть заздалегідь вимиті і повністю висушені томати в банку і залийте доверху олією. Олія повинна покрити помідори повністю, навіть з невеликим запасом. Загорніть металевою кришкою (теж стерильною) і забудьте про них до Нового року.

Спосіб 2

Банки знову повинні бути простерилізовані, помідори вимиті, висушені і укладені в них. Однак замість олії цього разу залийте плоди оцтово-сольовим розчином. Для його приготування до 8 частин води додайте по 1 частині оцту і солі. Загорніть банки.

Спосіб 3

Для нього вам знадобиться сухий гірчичний порошок. Підготовчий етап такий же, як і у попередніх способах. Покладіть ряд висушених помідорів і посипте їх гірчицею. Зверху накрийте папером. На папір викладіть ще один шар томатів. І знову — гірчиця і папір. І так до самого верху. Загорніть і сховайте в темному прохолодному місцю.

Не варто класти в банки забагато помідорів. При будь-якому способі зберігання плодів повинне бути досить вільним.

Корисні поради, які допоможуть зберегти помідори свіжими аж до зими.