Чому псується капуста під час зберігання, і як цьому запобігти. Корисні поради для господарів.

Капуста псується через певні хвороби.

Коли псується капуста, багато людей нарікають на те, що винний льох. Однак, збереження качанів залежить не тільки від температури і вентиляції під час зберігання, а й від здоров’я качанів, які ми закладаємо на зиму. Які ж хвороби капуста може «принести» з городу та як їх попередити?

До найбільш поширених хвороб, від яких страждає капуста у льоху, відносяться сіра гниль і слизовий бактеріоз. Однак, вони проявляються лише взимку, а зараження відбувається ще на городі, інформує Ukr.Media.

Сіра гниль

Хвороба вражає капусту в кінці літа, коли погода дощова і випадає рясна роса. Її вогнище виникає на нижніх листках, переважно пошкоджених комахами, або в місці прикріплення черешка до качана. Потім хвороба поширюється по всій поверхні капусти.

Під час зберігання такий качан покривається сірим пухнастим нальотом — спорами гриба. Пізніше на листках утворюються численні чорні жовна. Захворювання проявляється раніше і протікає сильніше на підморожених качанах та на капусті, яку заклали без криючого зеленого листя, і якщо в підвалі завищені температура та вологість.



Слизовий бактеріоз

Він заражає качани в теплу погоду, коли вони ще формуються. Зазвичай страждають слабкі, «перегодовані» азотом і підморожені рослини. Найчастіше хвороба починається біля основи черешків, потім поширюється на качан. При сильному ураженні ознаки хвороби можна виявити вже при збиранні — на качані з’являється дірка з чорними краями. Таку капусту не можна закладати в льох, краще заквасити або швидше з’їсти.

Хворі качани поступово стають слизькими, сірими, у них з’являється неприємний запах, листя легко відокремлюється від качана.

Судинний бактеріоз

На півночі хвороба зустрічається рідше, ніж на півдні, бо її збудник полюбляє суху та спекотну погоду. Її характерними ознаками є хлоротичне забарвлення і потемніння жилок у листя. Патоген уражує судинні пучки листя качана. При поперечному або поздовжньому зрізі через центральну жилку або черешок листа виразно видно чорні крапки або смужки уражених судин.

На жаль, візуально досить складно відрізнити ознаки цього захворювання від подібних симптомів у капусти, вирощуваної за надлишку азотних добрив.

Заходи профілактики та боротьби

Перед закладкою качанів на осінньо-зимове зберігання проводять ретельне прибирання приміщення сховища та знезараження його дезінфікуючими речовинами. При збиранні, перевезенні та сортуванні стежать, щоб качани якомога менше травмувалися. Капусту доставляють до місця зберігання з криючим листям. Його видаляють вже тільки під час укладання качанів. Сорти різної скоростиглості утримують окремо один від одного.



Для стримування розвитку інфекційних захворювань капусти в зимовий період обов’язково дотримуються оптимальної температури. Для зберігання більшості сортів продовольчої капусти вона становить 0…-1° С при вологості 90-95 %. Підвищення температури прискорює процес гниття і розповсюдження інфекції. Якщо капуста почала гнити, то необхідно вибрати хворі качани, зачистити їх, і, за можливості, в першу чергу їх реалізувати.