Орхідеї: секрети догляду, про які має знати кожна господиня.

Ви стали господинею цієї чудової квітки? Не знаєте, як за нею доглядати? Ми вам допоможемо.

Всього кілька нескладних порад і улюблена квітка буде тішити вас своєю красою, інформує Ukr.Media.

У природі фаленопсиси ростуть на деревах у тіні їх країни, з допомогою коренів вони утримуються на стовбурі, отримують живлення від розкладених частинок дерева, вбирають ними ж воду після дощу з мокрої поверхні дерева. Тому деякі дивацтва цієї квітки стають абсолютно зрозумілими.

Звичайно ж, орхідея — незвичайна квітка. Їй не потрібний ґрунт, часті поливи, вона не гостро потребує підгодівлях. Зате, якщо ви будете правильно за нею доглядати, вона швидко вас потішить тривалим цвітінням і соковитою зеленню м’ясистих листків.

Фаленопсиси ростуть майже цілий рік, не маючи вираженого періоду спокою. Пара нових листків з’являється під час вегетації, а квітконоси зазвичай утворюються у рік два рази: навесні і восени.

При купівлі орхідеї потрібно уважно оглянути рослину. Якщо вона в горщику хитається, отже, коренів мало, або вони частково згнили. Краще не брати такі примірники. Також на листі не повинно бути великих темних плям. Невеликі пошкодження допустимі — тріщини, подряпини. У квітки є свої особливості.

1. ФАЛЕНОПСИС ЛЮБИТЬ РОЗСІЯНЕ СОНЯЧНЕ СВІТЛО

Тому ставити горщик з квіткою краще на північне підвіконня, в інших випадках — на деякій віддалі від вікна, щоб на нього впродовж дня не падали прямі сонячні промені. Зазвичай йому потрібно 12-16-годинний світловий день, так що, якщо ви не хочете, щоб взимку квітка впала у період спокою (в цей час вона не цвіте), то має сенс досвічувати його люмінісцентною лампою (вона не розжарюється, що дуже важливо).

2. ВИРОЩУВАТИ ФАЛЕНОПСИС СЛІД В ПРОЗОРОМУ ГОРЩИКУ З ОТВОРАМИ

Коріння рослини фотосинтезують, їм обов’язково потрібне світло для нормального росту і розвитку. У непрозорих горщиках фаленопсис швидко псується і може загинути. Винятком можуть бути горщики з волокон кокоса, але звичайний пластиковий набагато практичніший, оскільки значно полегшує полив.

3. ФАЛЕНОПСИСУ НЕ ПОТРІБНИЙ ҐРУНТ

Як правило, квітка продається у контейнері з сосновою корою — це найкраща основа для квітки.

На дно і між корінням укладаються більш великі шматочки, щоб рослина могла на них спертися, інші місця засипаються більш дрібними подрібненими шматочками. Кора добре вбирає і повільно віддає вологу — саме це і потрібно рослині.

Якщо ви хочете приготувати субстрат самостійно, то кору краще брати з повалених в лісі сосен, вона повинна бути міцною — не трухлявою, не містити смоли, без ознак ураження комахами. Її нетривало кип’ятять у воді — 10-15 хвилин і підсушують в духовці. На щастя, у продажу вже з’явилася кора, що полегшує задачу вирощування.

Іншими компонентами субстрату бувають деревне вугілля, мох сфагнум, вермикуліт, керамзит і торф.

Нові коріння орхідеї фаленопсис з’являються тільки у верхній частині стебла, тому висадити рослину треба так, щоб залишалося 2-3 см до верхнього краю горщика, щоб по мірі відмирання нижніх листків і появи нових коренів, субстрат можна було досипати.4. ОСОБЛИВОСТІ ПОЛИВУ

Полив квітці потрібно раз на 7-10 днів, влітку — частіше — раз на 3-4 дня.

Тут теж є свої особливості.

Горщик слід занурити в нехолодну (кімнатної температури) воду (зручно це робити у невеликому тазику), вона повинна досягати висоти половини горщика. За рахунок отворів, які містяться у стінках горщика, кора швидко насититься вологою. Я ставлю фаленопсис у воду на 10-12 годин.

І тільки зранку, ввечері може позначитися зниження температури і вода стане помітно холоднішою, а рослина має всі шанси захворіти.

Через 12 годин, виймаю горщик з води і ставлю його в піддон, за ніч зайва вода зійде, її треба вилити.

Ніколи не поливайте фаленопсис по листю і навіть якщо випадково на них накопичилася волога — обережно протріть тканиною, слідкуйте, щоб вода не затікала в пазухи, від цього може статися гниття листків.

Щоб зрозуміти, коли ж вашій рослині потрібен полив, слідкуйте за тургором листя, дуже частий полив призводить до появи тріщин на листях, а надто рідкісний — до їх зморщування, в’янення.

5. ПІДЖИВЛЕННЯ ОРХІДЕЇ ФАЛЕНОПСИС

У продажу є спеціальні розчини добрив для орхідей, що дуже зручно. Головне правило — ніколи не удобрювати квітку з сухим субстратом.

Спочатку його замочують (вищеописаним способом) на пару годин, потім рослину виймають, а в тазик з водою додають добриво. Знову поміщаємо горщик у воду вже з добривом і залишаємо на належний час (8-10 годин).

Далі — все як з звичайним поливом — виймаємо — ставимо в піддон — зливаємо зайву воду і так до наступного поливу.

Підживлення повторюють З періодичність поливу, тому я просто удобрюю свої орхідеї при кожному поливі, влітку — 2 рази на тиждень, решту часу — раз на 7-10 днів. Удобрювати припиняю тільки в тому випадку, якщо фаленопсис пішов на спокій і не цвіте. Це відбувається взимку.

Хочу уточнити, що всі наведені вище рекомендації працюють для здорових рослин.

Якщо з якоїсь причини ваша рослина захворіла, має сенс ознайомитися зі спеціальною літературою, якої дуже багато у продажу і в мережі, або проконсультуватися у квітковому магазині.

Хитрощі при вирощуванні фаленопсиса:

Орхідеї фаленопсис нахиляються поступово до світла, тому повертати їх на 180 градусів потрібно кожні 2-3 тижні. Виняток становить лише той період, коли на квітконосі формуються бутони.

У цей час утримують квітконіс у вертикальному положенні, акуратно прив’язавши до кілочка стрічкою, прикріпленою до горщика.

Забезпечивши фаленопсису захист від прямих сонячних променів, правильний полив, відповідну температуру і вологість, можна домогтися максимально тривалого цвітіння.

Зазвичай рекомендують для стимуляції цвітіння орхідеї фаленопсис скорочення поливу, впродовж декількох тижнів зниження нічної температури до +13-14 градусів. Особисто я на власному досвіді переконалася, що до таких показників зниження температури не обов’язково.

Найголовніше, різниця між нічною і денною температурою щоб була не менше 6-8 градусів. Зазвичай в квітні після закінчення опалювального сезону цей режим встановлюється без втручання.

У літній час квітконоси досить короткі, і квіти на них розташовані скупчено. У зимовий період квітконоси довші, оскільки тягнуться до світла, а квіти розташовані на ньому з проміжками.

Для молоденьких фаленопсисів влітку цвітіння небажано, адже воно заважає нарощуванню листя.

А дорослий великий екземпляр таким прийомом можна змусити цвісти кілька разів на рік. Захоплюватися цим не варто і через рік необхідно давати рослині відпочинок від подвійного цвітіння.

Іноді навесні в один час з квітконосом зростає і новий листок.

Це можливо сповільнить або навіть зупинить розвиток квітконосу. Далі він може прокинутися або відмерти. Були випадки, що він прокидався тільки на наступний рік.

Якщо на кінці відцвілого квітконосу нирка всохла, одну з сплячих квіткових бруньок можна розбудити. Для цього потрібно обрізати квітконіс на висоті 1,5 см над верхньою сплячою брунькою і через 15 хвилин, коли просохне зріз, замазати його теплим пластиліном або садовим варом. Через якийсь час розвивається з верхньої бруньки бічній квітконіс, але розмір квітів на ньому менше, ніж на основному.

Щоб не ослабляти рясним цвітінням молоді рослини і мініатюрні види фаленопсиса, відцвілі квітконоси необхідно видалити, залишивши лише невеликі пеньки.

Якщо не відмирає кінцева нирка квітконоса, то через який проміжок часу цвітіння можливо продовжиться.

Субстрат потрібно замінювати у два або три роки, а то він злежується, просихає погано, а коріння без повітря задихаються.

Сигналом для пересадки фаленопсиса є сильне розгалуження коренів, на поверхні субстрату і дренажних отворах поява великої кількості їх кінчиків, а також оголення стволика орхідеї через скидання нижніх листків.Якщо орхідея спочатку здорова і посаджена в крупну фракцію кори, можна перевалити її акуратно в новий горщик більшої величини, додавши вниз дренаж, а зверху і з боків — свіжу кору.

Після пересадки орхідеї фаленопсис 3-4 дні не потрібно поливати, для того щоб пошкоджені кінчики коренів підсохли. Далі поливати, але нечасто, а найкраще — акуратно обприскувати нижню поверхню листа так, щоб вода не потрапляла в пазухи листя. Або помістити орхідею на 2-3 тижні в тепличку з температурою не нижче +20 градусів.

Не бійтеся купувати орхідеї!

Це прекрасні і зовсім невибагливі рослини, вони екзотичні і граціозні і просто зобов’язані стати родзинкою вашої домашньої квіткової колекції.