Не знаю як вам, а мені не завжди вдається придбати насіння помідорів, які відповідають моїм побажанням. Ніби купляєш один сорт, а в результаті, коли розсада починає плодоносити, то виявляється зовсім не те, що б хотілося. Тому вирішила сама збирати насіння із сортових томатів (гібриди не підходять). І роблю це, доволі успішно, що підтверджує мій урожай томатів.
Перш за все, треба сказати, що найкраще брати помідори на насіння з другої-третьої кисті.
По-друге, обов’язково обирайте томати рівної округлої форми, без недоліків та дефектів. Вигляд помідора має бути максимально наближений до того стандарту, насіння якого ви хочете зібрати.
По-третє, обраний томат має бути повністю достиглим, тому, бажано помітити обраний вами овоч яскравою ниткою, щоб ніхто не зірвав його раніше.
Дуже багато городників чекають поки помідор стане перезрілим та м’яким. Я цього не роблю. Бо, якщо томат перестигає існує імовірність проростання насіння прямо в середині овоча. І воно стає не придатним для подальшого використання.
Для збору насіння мені потрібні:
Гострий не великий ніж Стаканчик
Маленьке ситечко
Поролон або господарська губка Папір
Порізавши помідор на частини потрібно ретельно вибрати з нього насіння в стаканчик.
Якщо робити за технологією, то для легкого звільнення насіння від слизької оболонки, треба насіння зброджувати 2-3 дні до утворення білого нальоту і бульбашок.
Але це займає багато часу, тому я цього не роблю. Та й практика показала, що насіння зібране за моїм методом, дає гарну схожість, тому можна обійтися і без зброджування.
Треба зазначити, що працювати з насінням потрібно без використання води. З водою велика ймовірність проростання насіння. Воду додавати в насіння не можна, тому, що з водою дуже велика ймовірність проростання насіння.
Діставши все насіння з томату,
кладемо його у маленьке ситечко, та промиваємо під протічною водою. Обережно перемішуючи його ложкою, щоб добре вимився слиз.
Далі потрібно вибрати насіння на поролон (він обов’язково має бути щільний).
Далі, невеличким ножичком, трохи притискаючи, ніби розмазую насіння по поролону. (Так ніби ви хліб маслом намазуєте). Завдяки цим маніпуляціям вся рідина та плівочка з насінинок лишається на поролоні.
Якщо слиз не зник при першій обробці, то можна повторити маніпуляції вже на новому шматочки поролону, до повного очищення насіння.
Далі, тут же на поролоні, відбраковуємо дефектні та дуже дрібні насінини. Та висипаємо на аркуш паперу для просушування.
Сушити насіння потрібно близько тижня, у місцях, де немає прямих сонячних променів. Намагайтесь не пересушити насінини, бо тоді вони погано сходитимуть навесні.
Після просушування відправляємо насіння у паперові конвертики з написом сорту і датою збору.
Гарного вам урожаю!