Які сидерати сіяти восени і коли це краще робити. Вони приносять величезну користь для городу.

Сидерати можна сіяти після основних культур, що належать до того ж сімейства, і навпаки.

Сидерати восени, навесні і влітку приносять величезну користь для саду і городу. Ці рослини сіють у відкритий ґрунт або теплицю, а потім скошують, закладають в ґрунт і отримують натуральне і недороге добриво. Але просто сіяти перші-ліпші під руку насіння не можна, тому що у кожної культури є хороші і погані попередники. Якщо ви хочете, щоб сидерати, посіяні під осінь, успішно зійшли, враховуйте, після яких рослин можна їх сіяти. У свою чергу і самі сидерати впливають на ті культури, які прийдуть їм на зміну, інформує Ukr.Media.

Сидерати можна сіяти після основних культур, що належать до того ж сімейства, і навпаки.

Сидерати володіють такими цінними властивостями:

  • пригнічують ріст бур’янів;
  • насичують ґрунт азотом і іншими корисними речовинами;
  • покращують повітрообмін у ґрунті, розпушують його;
  • захищають ґрунтову мікрофлору від низьких температур;
  • зменшують кількість шкідників;
  • перешкоджають поширенню хвороб;
  • прикривають оголену землю і радують око свіжою зеленню.

Коли в теплиці прибрані плоди і бадилля, саме час проводити посів сидератів. Восени ця процедура не займе багато часу і стане прекрасною альтернативою заміні ґрунту в теплиці або внесення гною.

Коли садити сидерати восени і як це зробити ефективно

Багато дачників задаються питанням: коли сіяти сидерати восени в теплиці, щоб вони принесли найбільшу користь? Цю процедуру можна проводити:

  • з кінця серпня і до початку жовтня, після збору врожаю;
  • в листопаді (під зиму), в кінці дачного сезону.

Від строків посадки сидератів восени залежить чи наростять вони необхідну зелену масу. Посіяні на початку вересня рослини встигнуть зійти до заморозків, їх можна буде не скошувати і залишити на грядках до нового сезону. А ось сидерати, посіяні восени під зиму, зійдуть вже тільки навесні. До цвітіння їх можна буде скосити і закласти в ґрунт, підготувавши ґрунт до висадки розсади. Це особливо актуально при вирощуванні ранньостиглих сортів томатів і огірків.

Висаджувати сидерати для поліпшення ґрунту восени потрібно за правилами:

  • спочатку видаліть бур’яни і перекопайте грядки;
  • ретельно полийте місце посіву;
  • потім розкидайте насіння згідно з інструкцією (якщо висіваєте під зиму, сипте більше насіння, оскільки частина з них може не дожити до весни);
  • після посіву прибийте ґрунт плоскою стороною лопати;
  • зверху можете присипати все невеликою кількістю перегною.

Сидерати легко розмножуються насінням і можуть перетворитися в бур’яни, тому якщо до настання холодів вони у вашій теплиці зацвітуть, зріжте квітконоси. В іншому рослини, які підросли, зрізати не потрібно, можна лише трохи підкосити. До заморозків вони встигнуть повністю укрити грунт і, перегниваючи, будуть насичувати його корисними мікроелементами.



Які сидерати садити восени в теплиці

Вибір сидератів для закритого ґрунту досить широкий. Можна сіяти бобові, або хрестоцвіті злакові культури з урахуванням строків їх схожості. Найкраще себе зарекомендували в якості сидератів для теплиці гірчиця, овес, жито та фацелія, тому розповімо про них трохи докладніше.

Один вид сидератів рідко може вирішити всі накопичені за сезон проблеми, тому використовуйте суміші насіння.

Гірчиця як сидерат восени

До перших холодів гірчиця в теплиці ще встигне наростити зелену масу і одночасно захистить ґрунт від шкідників і бур’янів. Посіяна на початку осені вона не потребує закладення в ґрунт, достатньо лише злегка її підкосити і залишити перегнивати. Можна посіяти гірчицю і під зиму, щоб отримати ранні сходи.

Насіння гірчиці можна недорого придбати на вагу. При посіві на початку осені добре полийте ґрунт, щоб насіння не розлетілися, і рівномірно розкидайте їх по землі. Якщо процедура проходить напередодні зими, потрібно загорнути насіння на глибину 2-3 см і присипати ґрунтом.

Овес як сидерат восени

Овес — справжній порятунок для неродючих ґрунтів. Рослини наситять його азотом, фосфором і калієм, розрихлять і поліпшать повітрообмін. Овес легко сіяти, він швидко сходить і не вимагає особливого догляду. Його надземна частина не дуже велика, тому для отримання кращого результату сидерат висівають разом з викою, горохом або люцерною. Посів краще всього закінчити до перших заморозків. Зерна закладайте на глибину 3-4 см.

Щоб до настання холодів овес наростив достатню кількість зеленої маси, сіяти його краще всього на початку — у середині вересня.

Жито як сидерат восени

Жито цінують за невибагливість і високі знезаражувальні властивості. Найкраще сіяти під зиму. Але можна зробити це і відразу після збирання врожаю. Рослини навряд чи встигнуть наростити досить зеленої маси, але вже сформують міцну кореневу систему, яка розрихлить ґрунт у теплиці і відлякає нематод.

Жито досить агресивна рослина і не любить сусідства з іншими сидератами. Ця рослина прекрасно пригнічує навіть злісні бур’яни, наприклад, осот польовий. Сіяти жито краще рядами на глибину 3-4 см.

Фацелія як сидерат восени

Фацелія — універсальний сидерат, який відрізняється невибагливістю, швидким ростом і декоративністю. Рослина не боїться ні посухи, ні холоду. Після неї будь-які культури будуть відчувати себе комфортно на грядці. Фацелія відлякує дротяників, тлю і нематоду, пригнічує ріст грибків, які викликають фітофтору і кореневу гниль.

Попри те, що фацелія — досить популярний сидерат, не всі знають, коли потрібно посіяти її восени. Можна зробити це після збору врожаю до середини осені, щоб надземна частина захищала ґрунт від холоду. Або можна провести підзимовий посів — тоді фацелія зійде рано навесні, а ви зможете з її допомогою підготувати ґрунт до висадки розсади. При будь-якому посіві важливо не закладати насіння занадто глибоко в ґрунт. Досить розкидати їх по поверхні і злегка розпушити ґрунт граблями.

Тепер розберемося, який сидерат краще посіяти восени в теплиці для томатів і огірків.



Сидерати для томатів

В умовах теплиці в середній смузі вирощують не так багато рослин, в основному огірки, томати і перець. Тому використання сидератів стане справжнім порятунком для збіднілого ґрунту. Перед висадкою розсади томатів можна сіяти будь-які бобові, або хрестоцвіті злакові сидерати. Найбільш ідеальний варіант — фацелія. Також можна посіяти: вику, люцерну, люпин, овес, гречку, козлятник. Застосування цих сидератів дозволить збільшити урожай томатів не менш ніж на 30%! Крім того, розсаді будуть не страшні шкідники.

Після томатів варто висадити рослини, які очищають ґрунт від фітофтори і наситять його азотом. Кращий вибір — фацелія, гірчиця та редька олійна. Якщо і в наступному році ви знову плануєте вирощувати в теплиці томати, засійте грядки житом чи люцерною, які дезінфікують ґрунт.

Сидерати для огірків

Огірки поглинають поживні речовини з поверхневого шару ґрунту, тому важливо, щоб він був родючим. Впоратися з цим завданням допоможуть практично будь-які сидерати: фацелія, ячмінь, овес, горох, вика, ріпак і т. д. Перераховані сидерати можна сіяти і влітку в міжряддя. Це помітно поліпшить смак овочів.

А ось жито перед огірками сіяти небажано. За спостереженнями, воно не тільки пригнічує бур’яни, після нього і огірки розвиваються гірше, ніж зазвичай.

Коли зібрано врожай тепличних огірків, найкраще посіяти їм на зміну бобові культури — горох, квасолю або кормові боби. Вони відновлять родючість ґрунту і збагатять його азотом.

Сподіваємося, ви переконалися, що сидерати в теплиці восени просто необхідні. Відгуки дачників, які активно проводять посів вівса, гірчиці, фацелії та інших рослин, кажуть про те, що справа ця корисна і ефективна. Спробуйте і ви посіяти зелені добрива у своїй теплиці!


Які сидерати сіяти восени і коли це краще робити. Вони приносять величезну користь для городу.