4 червня – Василіск. Що можна та не можна робити в цей день, щоб уникнути негараздів

4 червня, православний світ відзначає день святого мученика Василіска Команського. Однак, люди бояться цього свята, адже це страшний день, в який може народитися чудовисько, яке несе з собою біди та нещастя.

Василіск жив в часи гоніння імператора Галерія. Він мав цілющий та пророчий дари. Коли язичники піддавали його страшним тортурам, рани на тілі мученика миттєво загоювалися. Навіть після всіх знущань, він не зрікся християнської віри та небесним вогнем зміг знищити всіх ідолів. Разом з Кліоніком та Євтропієм, за допомогою молитви перекинув статую Артиміди. На тому місці, де загинув святий, люди побудували храм на його честь. Мощі та молитви святого мають цілющу силу.

А чудовисько, що мало голову півня, тіло жаби та зміїний хвіст, люди називають нечистою силою, дитиною якої й був Василіск. За повір’ям, 15 січня старий півень знесе кругле яйце, яке потрапить в гній, де його буде висиджувати жаба. Цар Василіск з’явився саме 4 червня. Від погляду чудовиська гинули рослини, висихали джерела, а дівчата ставали повторними.



Традиції в цей день.

Найголовніше в цей день не дати народитися змію-півню. Через це потрібно всі зібрані яйця зварити в круту.

На свято шанобливо ставилися до волошок. З них робили букети та плели вінки. Волошки оберігали та захищали від нечисті. З них варили зілля та сушили, щоб взимку готувати відвари. Квіти слід було збирати, йдучи босоніж по росі та складаючи їх в поділ сукні. Якщо під час збору квіти випадали — це вважалося поганою прикметою.

На свято не виходили працювати в поле, інакше сходи не зійдуть, а на землі проросте бур’ян або сині волошки. Через це свято й називають Васильковим днем.

Однак, крім польових робіт є ще й хатні справи, якими сьогодні займатися можна. Птахолови в день Василіска ловили солов’їв.

За повір’ям, Василіск сьогодні отруює їжу, через що можуть виникнути проблеми з травленням. Тому, християни дотримуються посту або зовсім не їдять до заходу сонця.



Молодиці в цей день проводили обряди ворожіння на майбутнє. Для цього потрібно було сплести вінок з молодих березових гілок та кинути в воду. Якщо він потонув — буде біда, а якщо поплив — тоді прийде успіх. Ввечері перед вогнем люди читали замови від хвороб.

Народні прикмети в цей день.

Соловей співає радісно — до ясної погоди, сумно — негожої, почав співати серед ночі — до хорошої погоди.

Дме північний вітер, чекайте теплої погоди.

До свята було багато туманних дней — до великого врожаю грибів.

Навколо зірок чорні кола, чекайте дощу.

Ввечері голосно квакають жаби — до дощової погоди.

Багато овочів та павуків, чекайте великого врожаю огірків.

Вранці багато роси — літо буде врожайним.