Головні секрети довгого зберігання свіжої капусти. Так вона пролежить до весни.

Капуста — улюблений усіма продукт, звичний, відносно дешевий, максимально поширений. Годиться він для гасіння, квашення, приготування перших страв, випікання смачних запіканок. Ось чому сучасні господині зобов’язані знати, як правильно зберігати капусту в домашніх умовах. А починається все ще на етапі вибору сировини.

Як вибрати кращий качан для зберігання

Зберігання може бути короткостроковим (до двох тижнів) і довгостроковим (заготівля на зиму). Для короткострокової «перетримки» сорт, так і спосіб збору рослини особливого значення не мають. Але на довгострокову перспективу відбирати капустяні головки слід дуже уважно. Вони повинні бути з качаном і мати мало пошкоджені покривні листки.

На дотик качан повинен бути твердим, без ознак млявості і областей гнилі. Плоди з ходами комах і відкладенням їх яєць для тривалого зберігання врожаю не годяться.

Не слід віддавати перевагу занадто дрібним екземплярів капустяних головок: вони зберігаються гірше.

Короткочасне зберігання

Короткочасно свіжу капусту можна зберігати в квартирі, навіть поза холодильника. Найкоротший термін зберігання у молодого качана, адже він перенасичений вологою і тому схильний до швидкого загнивання.
Якщо головка не надрізана, відсутні тріщини, то досить помістити її в темну провітрювану комору. Там лежкість буде довше, ніж на жаркій кухні.



Як зберігати капусту в холодильнику? Загорніть залишок головки в харчову плівку, пергамент, газетний аркуш. Помістіть в овочевий ящик, періодично перевіряйте збереження. Можна користуватися пластиковим контейнером з кришкою, але його слід періодично відкривати, даючи приплив свіжого повітря.

Заготівля на зиму

А як зберігати капусту взимку? Правильна заготівля капустяних головок на зиму починається ще ранньою весною, на етапі вибору сорту насіння. Підходять лише пізні сорти, які дозрівають пізно восени, а прибирають їх перед першими заморозками на ґрунті.

Завантаження і перевезення капусти повинна бути акуратною, качани треба берегти від зайвих ударів, падіння з висоти. Важливо прибирати капусту в погожий сонячний день, намагаючись не травмувати качани.

Довгострокове зберігання вимагає дотримання наступних умов: вологість 86-90%, температура навколишнього повітря 0-2 °C.

Тільки міцні, нерастрескавшиеся качани гідні тривалого зберігання в льохах і підвалах.

Наведемо найпоширеніші прийоми, що забезпечують збереження капустки:

  • Не видаляйте ні кореневу систему, ні стовбур рослини! За нижній відділ стовбура, безпосередньо перед початком кореневої системи, прив’язують дротяний гачок. На натягнутий дріт головками вниз підвішують капусту. Так ми забезпечуємо постійний і поступовий приплив вологи від коренів безпосередньо до листя.
  • Покривні грубі обривати листя не можна, їх періодично прибирають у міру висихання або загнивання. Таким чином до самої весни качани залишаються свіжими.
  • Відрубати качан біля самої капустяної головки. Обернути кожен качан в газетний папір, виставити на сухі полиці без зіткнення між собою. Недолік: при високій вологості верхні листки загнивають, а газетний папір прилипає до цих зон.
  • Замість паперу практичніше використовувати харчову плівку. Вона послужить вологонепроникним бар’єром, уберегающим від висихання ніжні внутрішні листочки. Зберігають при попередньому способі.
  • Підлогу сховища покривають грубозернистим піском середньої вологості шаром від 20 див. В нього встромляють качани необрізаними качанами. Завдяки цьому можна насолоджуватися ніжною незіпсованою капусткою практично до нового врожаю.
  • Глиняну бовтанку обмазують качани без кочерыжек. Дають висохнути в тіні і прибирають в льох. Таким же способом зберігають моркву і буряк.
  • Великі ящики заповнюють капустяними головами і засипають просіяним річковим піском. Спосіб фінансово затратний, вимагає багато місця в підвалі. В цьому його мінус.

Ще один прийом підійде тим, у кого взагалі відсутня підвал. Тоді можна вберегти урожай прямо на грядках. Для цього викопують півметрову траншею, дно якої вистилають сухою, краще ячмінної, соломою. Поміщають капустяні головки в один ряд, покривають шаром землі, зробивши бруствер від 20 см заввишки. Зверху бруствер широко вкривають сіном, залишками рослинності, соломою. Чим більша загроза промерзання грунту в зимовий період, тим товщі має бути покривний шар.



В старовину зберігали капустяний урожай «у схронах». Для цього викопували глибокі ями, поміщали туди пошарово капусту, щедро перестилаючи її ячмінної соломою. Останній шар складався із сіна, яке присыпалось землею. Далі весь «пиріг» покривався стожком сіна. Перед закінченням заморозків стіжок згодовували худобі, а яму розривали і користувалися капустою як для годівлі тварин, так і для власного споживання.

Бачите, скільки простих і доступних методів зберігання врожаю накопичено за роки практики. Користуйтеся ними з радістю, готуйте страви з капустки найвищого класу! Джерело

Головні секрети довгого зберігання свіжої капусти. Так вона пролежить до весни.