Зазвичай, фітофтора не проявляє себе до середини липня, але в цьому дощовому році, все може бути набагато раніше. При настанні теплих та вологих днів, фітофтора може спалахнути з такою силою, що наші городники не будуть знати куди бігти та що робити.
Для профілактики від цієї напасті, садівники застосовують прості та доступні народні засоби. Але, щоб вилікувати вже хворі рослини, навіть у початковій стадії, без хімічних або біологічних засобів не обійтись.
Народні методи – це скарбничка наших завзятих городників, які наполегливо шукають, методом проб та помилок нові засоби боротьби з грибковими хворобами не тільки на помідорах, а й на інших городніх культурах. Ось декілька з них:
Обробка часником.
Подрібніть голівки й стрілки часнику, візьміть 1-1,5 склянки та додайте у 10 літрів води. Настоюйте не менше доби, процідіть та додайте 1,5-2 грами марганцівки.
Перша обробка – після цвітіння.
Друга – через півтора тижня після першої.
Третя та всі наступні, протягом усього сезону, через кожні 12-15 днів.
Обробка сіллю.
Розчиніть 1 склянку морської чи звичайної кам’яної солі у 10 літрах води.
Цей розчин стримує грибкову інфекцію утворюючи захисний шар на листовому апараті помідорів.
Обробка кефіром.
У 10 літрах води розчиніть 1 літр кефіру, залиште бродити на дві доби.
Перший раз обробіть цим розчином помідори на 10-14 день після висаджування розсади у відкритий ґрунт. Далі, кожного тижня до кінця вегетації.
Обробка сумішшю молока з йодом.
У 10 літрах води розчиніть 1 літр молока та 20 крапель йоду.
Антимікробна дія цього розчину давно відома багатьом городникам, він також прискорює дозрівання томатів.
Обробка деревним попелом.
Залийте 0,5 відра деревного попелу 10-ма літрами води, перемішайте та періодично мішаючи, настоюйте 3 доби. Цей настій долийте до 30 літрів та додайте 30-35 мл рідкого мила.
Обробку проведіть після висадки в ґрунт, коли з’являться бутони та перші зав’язі.
Обробка настоєм трутовника.
100 грамів сухого гриба трутовника подрібніть, залийте одним літром окропу, охолодіть та процідіть.
Цей засіб новий, але добре себе зарекомендував. Він дуже довго стримує грибкові хвороби. Обробляють рослини цим настоєм один раз на 10 днів. Також, при появі перших ознак хвороби, обов’язково проведіть позапланову обробку.
Проколювання «Міддю».
Німецькі вчені рекомендують обмотувати корені помідорної розсади перед посадкою в землю мідною проволокою. Наші городники пішли далі, вони просто вколюють мідним проводом стебла томатів. Такі мідні проколи можуть стабілізувати хлорофіл, стимулювати рослинне дихання та посилювати процес окислення. Рослини стають більш міцними та стійкими до грибкових хвороб. Ці проколи потрібно робити тільки тоді, як стебло помідора стане товстим.
Візьміть тонку мідну проволоку, прожарте її або зачистьте наждачкою, поріжте на шматки приблизно 3-4 см. На висоті 10 см від поверхні землі проколіть всередині стебло, вставте шматок проволоки та загніть кінчики її донизу. Обмотувати стебло не потрібно.